Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Žilinská teplárenská
Ilustračné foto zilina-gallery.sk
31. augusta 2015 10:30 OstatnéŠpeciál od vEnergetike.skSITA

LETNÝ ŠPECIÁL: Opozícia sa nebráni predaju teplární

Liberáli z SaS sú za úplnú privatizáciu šiestich najväčších štátnych teplárenských spoločností. Proti predaju teplární nie sú ani KDH či Most-Híd.

To, čo sa nepodarilo dvom vládam Mikuláša Dzurindu, či vláde Ivety Radičovej, sa možno podarí vláde, ktorá vznikne po budúcoročných marcových parlamentných voľbách. Ide o privatizáciu šiestich najväčších teplární na Slovensku v Košiciach, Martine, Zvolene, Žiline, Trnave a v Bratislave. Väčšina politických strán totiž v prípade volebného úspechu nevylúčili, že sa k myšlienke predaja teplárenských spoločností, ktoré sú v súčasnosti v rukách štátu, vrátia.

Proti Smer a SNS

Jasný postoj proti predaju teplárenských spoločností deklarujú len Smer-SD a SNS. „Tak ako v minulosti, dnes aj do budúcnosti sme principiálne proti privatizácii teplárenských spoločností. Ide o strategické spoločnosti, ktoré zabezpečujú teplo pre približne jeden milión ľudí na Slovensku,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa strany Smer Ľubica Končalová. Podľa v súčasnosti vládnucej strany by po privatizácii teplárenských spoločností zákonite došlo k výraznému nárastu cien tepla pre domácnosti. „A to je pre nás neprijateľné,“ zdôraznila Končalová. Podobný názor majú aj národniari z SNS. „Slovenská republika osobitne zabezpečuje rozhodujúci vplyv v strategických podnikoch štátu a infraštruktúre Slovenska. To platí aj pre teplárenské spoločnosti. Náš postoj je aj v oblasti štátom vlastnených teplární nemenný,“ dodala tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková.

KDH a Most-Híd nie sú proti

S privatizáciou štátnych najväčších teplárenských spoločností by nemali problémy strany KDH, Most-Híd a SaS. „Rýchly rozvoj obnoviteľných zdrojov energie aj v tepelnej energetike znižuje význam strategického postavenia veľkých teplárenských spoločností. Nie je preto nevyhnutné, aby štát držal dlhodobo tieto spoločnosti v portfóliu stratégických spoločnosti,“ uviedol podpredseda kresťanských demokratov Ján Hudacký. „Sme presvedčení, že štát by nemal byť vlastníkom podnikov tam, kde to nie je nevyhnutné. Vlastníctvo štátnych podnikov nevyhnutne vedie k politickým nomináciám, ktoré vytvárajú priestor pre klientelizmus a korupciu,“ dodal hovorca Most-Híd Matej Kováč.

Liberáli sú za úplnú privatizáciu

Podľa tímlidra pre energetiku strany SaS Karola Galeka teplárenské spoločnosti momentálne ťažia zo svojho dominantného postavenia a zákonnej podpory, ktorá je im v porovnaní s decentralizovanými systémami vykurovania poskytovaná. „Toto má negatívny vplyv na rozvoj podnikania v tejto oblasti, ako aj na ceny tepla, ktoré sú často nadhodnotené. Úplná privatizácia štátnych teplárenských spoločností, ako aj uvoľnenie trhu s teplom by tak v konečne vyriešilo tento stav a prinieslo pozitívny vplyv pre podnikateľov, ako aj pre odberateľov,“ doplnil Galek.

Sieť chce analýzu

Strana Sieť je presvedčená, že súčasné nastavenie a fungovanie šiestich štátnych teplární v rukách vlády respektíve jej nominantov vo Fonde národného majetku SR je neefektívne, nekoordinované a s vysokou mierou korupcie. Pred budúcnosťou teplárenských spoločností by si preto strana Radoslava Prochádzku rada urobila analýzu ich fungovania. Na základe individuálnych auditov by sa potom strana rozhodla, či by bola za predaj teplární, alebo nie.

SKOK nemá jasno

Zatiaľ vyhranený postoj k téme predaja či nepredaj teplární nemá ani strana SKOK. „Nemáme konkrétny plán privatizácie teplární. V energetike sú prioritnejšie problémy, ktoré treba riešiť, než privatizácia týchto podnikov. Je ale pravdou, že teplárenské spoločnosti nepatria medzi strategické podniky, a zisk z ich transparentného predaja by mohol slúžiť v prospech občanov, napríklad aj na zníženie štátneho dlhu,“ myslí si predseda strany SKOK Juraj Miškov, ktorý bol počas Radičovej vlády ministrom hospodárstva, a ktorý vtedy chce teplárne privatizovať.

Portál vEnergetike.sk oslovil k tejto téme aj politické strany OĽaNO, NOVA, SMK, SDKÚ-DS a Šanca. Odpovede od týchto strán sme však doposiaľ neobdržali.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies