LETNÝ ŠPECIÁL: Odvahu spätne kupovať podniky nemajú všetci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Iba jedna z politických strán je na sto percent presvedčená, že je potrebné a výhodné vracať do rúk štátu podiely v energetických spoločnostiach.

Väčšina slovenských energetických podnikov bola začiatkom tohto milénia sprivatizovaná. Niektorí zahraniční investori po svojom viac či menej úspešnom podnikaní na Slovensku predali svoje podiely v energetických firmách tretím stranám. V dvoch prípadoch sa k akciám energetického podniku dostal naspäť aj štát. Išlo o Transpetrol a Slovenský plynárenský priemysel. Aktuálne sú v hre aj Slovenské elektrárne. Iba jedna z politických strán však je na sto percent presvedčená, že je potrebné a výhodné vracať do rúk štátu podiely v energetických spoločnostiach. Ide o Slovenskú národnú stranu (SNS).

Rázni národniari

„SNS bude jednoznačne podporovať systematické zvyšovanie kapitálového vplyvu štátu v energetike,“ uviedla tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková. Národniari dokonca hovoria o potrebe prijatia zákona o ochrane strategických spoločností, ktorým je daná povinnosť vlády odkúpiť, spravovať a rozvíjať majetkové účasti v strategických spoločnostiach tak, aby štát nad nimi už nikdy nestratil kontrolu. „Zároveň chceme zákonom definovať strategické podniky a striktne zakázať akejkoľvek vláde nakladať s majetkovými právami v strategických spoločnostiach tak, aby stratila nad nimi majoritnú kontrolu,“ zdôraznila Kohútová.

Problém s peniazmi

V súčasnosti vládnuca a najsilnejšia politická strana Smer-SD upozorňuje, že spätné odkupovanie akcií si vyžaduje veľa financií. „Energetiku považujeme za strategický sektor, v ktorom by mal mať štát svoj vplyv. Preto rokujeme o potenciálnom navýšení podielu štátu v Slovenských elektrárňach. Otázka spätného odkúpenia podielov v sprivatizovaných energetických podnikoch, je ale vecou veľkého objemu zdrojov, ktoré dnes potrebujeme na podporu ekonomiky, investícií, životnej úrovni ľudí, a napokon, táto téma ani dnes nie je na stole,“ uviedla hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končalová.

Potreba energetického holdingu

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) je presvedčené, že v období štyroch rokov nie je nevyhnutné uvažovať o nejakých významných zmenách týkajúcich sa podielu štátu v energetických spoločnostiach. „Pre rozhodovanie sa v rámci strednodobého horizontu je ale nevyhnutné čo najskôr, do dvoch rokov etablovať energetický holding pod gesciou ministerstva hospodárstva, prostredníctvom ktorého môže štát efektívne a operatívne meniť svoje postavenie na energetickom trhu. Energetický holding bude mať právo disponovať akciami štátu vo všetkých existujúcich energetických podnikoch a v súlade so spomínanou koncepciou uskutočňovať potrebné investičné rozhodnutia,“ uviedol podpredseda KDH Ján Hudacký.

Podozrievaví v Sieti

Politická strana Sieť upozorňuje, že úspešné firmy neopúšťajú úspešné projekty. „Ak sa firmy rozhodnú predať svoje podiely, tak treba veľmi pozorne skúmať dôvody, ktoré ich k tomu vedú. Nemáme záujem podporovať neúspešné firmy kúpou ich podielov a sanovať ich z verejných zdrojov. Špeciálne, v prípade strategických firiem ako Slovenské elektrárne bude potrebné veľmi dôsledne zvážiť všetky alternatívy,“ konštatovala hovorkyňa strany Sieť Karolína Ducká.

Most, SaS a SKOK sú proti

Politické strany Most-Híd, SaS a SKOK zastávajú názor, že štát je zlý podnikateľ, a nemal by sa snažiť o spätné získanie energetických podnikov. „Jednoznačne hovoríme, že štát by nemal podnikať. Štát má pôsobiť ako nezávislý regulátor v odvetviach, ktoré si to vyžadujú svojim charakterom, no nemal by priamo vstupovať na tento trh,“ uviedol hovorca strany Most-Híd Matej Kováč. „Ako sa ukázalo aj v minulosti, štát je najhorším vlastníkom. Krátkodobé čarovanie s číslami síce vyzerá pekne, avšak je dlhodobo neudržateľné a nakoľko podlieha politickej objednávke, zástupcovia takýchto spoločností sa stávajú bábkami v rukách vládnucich strán,“ myslí si tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek. Podľa bývalého ministra hospodárstva a šéfa strany SKOK Juraja Miškova existuje obrovské množstvo spôsobov, ako lepšie využiť peniaze daňových poplatníkov. „Štát sa nemá snažiť byť rozhodcom aj hráčom naraz, sústrediť sa treba na lepšie plnenie regulačnej funkcie štátu, nie na podnikanie v energetike,“ uzavrel Miškov.

Portál vEnergetike.sk oslovil k tejto téme aj politické strany OĽaNO, NOVA, SMK, SDKÚ-DS a Šanca. Odpovede od týchto strán sme však doposiaľ neobdržali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať