Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hornonitrianske bane Prievidza HBP uhlie Robert Fico
Bývalý premiér SR Robert Fico. SITA
17. augusta 2015 12:57 OstatnéŠpeciál od vEnergetike.skSITA

Letný špeciál: Ďalšie dotovanie uhlia by udržali Smer a SNS

Politické strany KDH, Most-Híd, SaS, SKOK a Sieť by dotovanie výroby elektriny z domáceho uhlia skôr či neskôr zrušili. Kresťanskí demokrati hovoria o päťročnom prechodnom období. Ostatní nevidia význam v dotovaní slovenského baníctva už v súčasnosti.

Možno sa to bude niekomu zdať čudné, ale slovenskí spotrebitelia elektriny podporujú slovenských baníkov. V koncových cenách elektriny totiž platia podporu pre výrobu elektriny z domáceho vyťaženého uhlia. Ak by táto podpora neexistovala, len ťažko by Slovenské elektrárne, ktoré sú prevádzkovateľom dvoch tepelných elektrární, dobrovoľne nakupovali zbytočne drahé a kto vie aké kvalitné či nekvalitné hnedé uhlie vydobyté v našich baniach. Ročne zaplatia slovenskí spotrebitelia elektriny vo svojich faktúrach na podporu slovenského baníctva celkovo zhruba 90 miliónov eur. Aktuálne je tento podporný mechanizmus nastavený do roku 2020 s výhľadom do roku 2035. Opýtali sme sa politických strán, ktoré sa budú uchádzať o priazeň voličov v blížiacich sa marcových parlamentných voľbách, ako by s touto podporou naložili v prípade ich úspechu vo voľbách. Len pre úplnosť treba dodať, že na zrušenie dotovania slovenského baníctva nenašla doteraz odvahu žiadna vládna garnitúra, či už bola z pravicového alebo ľavicového tábora.

Smer-SD a SNS sú za dotovanie

Najsilnejšia politická strana Smer-SD je presvedčená, že podpora ťažby uhlia na Slovensku a výroby elektriny cez takzvaný mechanizmus všeobecného hospodárskeho záujmu má stále opodstatnenie. „A to nielen pre stabilitu sústavy a bezpečnosť dodávok, ale aj pre priamy dopad na tisíce zamestnancov a ich rodín v tradičných baníckych regiónoch. V súčasnosti nie sme v žiadnom prípade v stave, aby bolo možné podporu ťažby uhlia zastaviť,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Smeru-SD. K sociálnym demokratom sa pridávajú aj národniari zo strany SNS. „Z pohľadu využitia konkrétneho energetického potenciálu Slovenska, jeho energetickej bezpečnosti a zamestnanosti ľudí budeme podporovať ťažbu uhlia na Slovensku,“ dodala tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková.

KDH by im dalo maximálne päť rokov

Kresťanskí demokrati tvrdia, že podpora neefektívnej ťažby hnedého uhlia na Slovensku je dlhodobo neudržateľná. „Výroba energií z hnedého uhlia významne zaťažuje koncové ceny energií a tiež sa značne podieľa na celkových emisiách oxidu uhličitého,“ povedal podpredseda KDH Ján Hudacký, podľa ktorého by mal štát stanoviť prechodné obdobie pre existujúcu podporu, maximálne však na päť rokov. „V priebehu tohto obdobia bude na ťažobných spoločnostiach, aby pripravili a uviedli do praxe efektívny technologický a ekonomicky udržateľný model, ktorý im umožní na trhovom princípe pokračovať v ťažbe uhlia. V opačnom prípade budú musieť nastaviť model postupného ukončovania ťažby hnedého uhlia,“ konštatoval Hudacký. Podľa hovorcu strany Most-Híd Mateja Kováča, nemá zmysel umelo udržiavať pracovné miesta v baníctve len pre to, lebo sme na niečo zvyknutí.

Chcú nájsť pre región inú podporu

Politická strana Sieť si vie predstaviť nahradenie priamej podpory ťažby uhlia inou formou podpory hospodárskeho rozvoja a investičných príležitostí pre región Hornej Nitry. „Našim cieľom je dať generácii mladých ľudí, ktorých rodičia a starí rodičia pracovali či pracujú v baniach, šancu na plnohodnotné uplatnenie v modernej ekonomike, a to najmä cez podporu inteligentného priemyslu a služieb s vysokou pridanou hodnotou,“ uviedla hovorkyňa strany Sieť Karolína Ducká.

Podporu by okamžite zrušili

Strana SaS je presvedčená, že podpora ťažby domáceho uhlia nie je vhodná a ani potrebná. „Pokiaľ by sa takto doslova a do písmena vyhodené peniaze hore komínom radšej investovali do výstavby diaľničného spojenia s Hornonitrianskym regiónom, určite by to aj pre miestnych malo omnoho vyšší prínos ako nesystémová podpora baníctva a konzervovanie súčasného stavu,“ myslí si tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek. Podľa predsedu strany SKOK Juraja Miškova, ktorý zastával počas vlády Ivety Radičovej aj post ministra hospodárstva, namiesto podpory neefektívnej ťažby by investovanie rovnakej sumy do vytvorenia alternatívnych pracovných príležitostí pre ľudí v uhoľných regiónoch pomohlo zvýšiť kvalitu ich života. „Veľká časť „uhoľných dotácií“ dnes končí v súkromných vreckách, a nie u baníkov a ich rodín. Tento nespravodlivý a neudržateľný systém treba zmeniť, a dá sa to urobiť tak, aby sa aj ľudia v prievidzskom regióne mali lepšie,“ uzavrel Miškov.

Portál vEnergetike.sk oslovil k tejto téme aj politické strany OĽaNO, NOVA, SMK, SDKÚ-DS a Šanca. Odpovede od týchto strán sme však doposiaľ neobdržali.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies