Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay
26. júla 2016 13:43 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Letnú sezónu už pocítili aj trhy s emisnými povolenkami

Trhové ceny emisných povoleniek poklesli o viac ako 7 % na 4,55 eura za tonu. Letná sezóna priniesla na trhy nižšie objemy a volatilitu.

Trhová cena elektriny klesla. Cena ročného kontraktu nemeckej elektriny uzavrela minulý týždeň na hodnote 27,35 eura, čo je v medzitýždennom porovnaní pokles o viac ako tri percentá. Elektrina nasledovala uhlie, ktorého cena začala z úrovne 62 dolárov za tonu klesať. Ako informoval portfólio manažér spoločnosti Virtuse Energy Ladislav Vincenc, klesla aj cena českého ročného kontraktu z 28,50 na 28,20 eura za megawatthodinu.

Poklesli aj trhové ceny emisných povoleniek, a to o viac ako 7 % na 4,55 eura za tonu. „Aj napriek podpore prichádzajúcej z dobrých aukcií sa znova priblížili ceny emisných povoleniek k tohtoročným najnižším hodnotám. Nasledovali tak ostatné komodity z energetického komplexu, ktoré taktiež zaznamenali negatívnu zmenu svojej ceny. Podľa očakávania letná sezóna priniesla nižšie objemy a volatilitu,“ uviedla analytička a obchodníčka spoločnosti Virtuse Energy Libuša Révészová.

Podľa analytičky možno aj v tomto týždni očakávať letný pokoj na emisnom trhu. „Očakávame pokračovanie zníženej aktivity na emisnom trhu vďaka dovolenkovej sezóne. Taktiež v Bruseli nastáva na politickej scéne obdobie dovoleniek, žiadny signál pre cenu by preto nemal odtiaľ v najbližšom čase prísť. Náš výhľad je neutrálny s cenou pohybujúcou sa v obmedzenom rozpätí,“ konštatovala Révészová.

Skupina Virtuse Group, do ktorej patrí aj Virtuse Energy, je medzinárodná energetická skupina pôsobiaca v 22 krajinách Európy a Ázie. V obchodovaní s emisiami patrí medzi najväčších maklérov v strednej a východnej Európe a ako prvá zahraničná spoločnosť sa podieľa na rozvoji emisného trhu v Číne. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti zelenej energie najmä priemyselným klientom. Na veľkoobchodných trhoch obchoduje pre svojich zákazníkov elektrinu a je členom hlavných energetických búrz v Európe a Ázii. Virtuse Group sa taktiež zaoberá investíciami do výroby elektrickej energie predovšetkým z obnoviteľných zdrojov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies