Letnú sezónu už pocítili aj trhy s emisnými povolenkami

26. júla 2016 13:43
SITA

Trhové ceny emisných povoleniek poklesli o viac ako 7 % na 4,55 eura za tonu. Letná sezóna priniesla na trhy nižšie objemy a volatilitu.

Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay

Trhová cena elektriny klesla. Cena ročného kontraktu nemeckej elektriny uzavrela minulý týždeň na hodnote 27,35 eura, čo je v medzitýždennom porovnaní pokles o viac ako tri percentá. Elektrina nasledovala uhlie, ktorého cena začala z úrovne 62 dolárov za tonu klesať. Ako informoval portfólio manažér spoločnosti Virtuse Energy Ladislav Vincenc, klesla aj cena českého ročného kontraktu z 28,50 na 28,20 eura za megawatthodinu.

Poklesli aj trhové ceny emisných povoleniek, a to o viac ako 7 % na 4,55 eura za tonu. „Aj napriek podpore prichádzajúcej z dobrých aukcií sa znova priblížili ceny emisných povoleniek k tohtoročným najnižším hodnotám. Nasledovali tak ostatné komodity z energetického komplexu, ktoré taktiež zaznamenali negatívnu zmenu svojej ceny. Podľa očakávania letná sezóna priniesla nižšie objemy a volatilitu,“ uviedla analytička a obchodníčka spoločnosti Virtuse Energy Libuša Révészová.

Podľa analytičky možno aj v tomto týždni očakávať letný pokoj na emisnom trhu. „Očakávame pokračovanie zníženej aktivity na emisnom trhu vďaka dovolenkovej sezóne. Taktiež v Bruseli nastáva na politickej scéne obdobie dovoleniek, žiadny signál pre cenu by preto nemal odtiaľ v najbližšom čase prísť. Náš výhľad je neutrálny s cenou pohybujúcou sa v obmedzenom rozpätí,“ konštatovala Révészová.

Skupina Virtuse Group, do ktorej patrí aj Virtuse Energy, je medzinárodná energetická skupina pôsobiaca v 22 krajinách Európy a Ázie. V obchodovaní s emisiami patrí medzi najväčších maklérov v strednej a východnej Európe a ako prvá zahraničná spoločnosť sa podieľa na rozvoji emisného trhu v Číne. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti zelenej energie najmä priemyselným klientom. Na veľkoobchodných trhoch obchoduje pre svojich zákazníkov elektrinu a je členom hlavných energetických búrz v Európe a Ázii. Virtuse Group sa taktiež zaoberá investíciami do výroby elektrickej energie predovšetkým z obnoviteľných zdrojov.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?