Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
4. marca 2016 9:59 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Lajčák: Pozícia eurokomisára Šefčoviča nás nezvýhodňuje

Projekt plynovodu Nord Stream 2 je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka ekonomicky nepotrebný a politicky škodlivý.

Slovensku v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2 skôr nepomáha, že eurokomisárom pre energetiku je Slovák Maroš Šefčovič. Myslí si to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý to uviedol v rozhovore pre agentúru SITA. „Ja by som nechcel, a samotnému podpredsedovi Európskej komisie Marošovi Šefčovičovi by ublížilo, keby bol stotožňovaný so slovenskou pozíciou,“ povedal Lajčák.

Ekonomicky škodlivý projekt

Ako pripomenul, komisári pri svojej práci nezastupujú jednotlivé členské krajiny. „My musíme dať jasne najavo, že nezneužívame a nesmieme zneužiť skutočnosť, že je to práve náš komisár, ktorý je viceprezidentom pre Energetickú úniu,“ dodal Lajčák, ktorý zároveň pripomenul, že Ukrajina a Slovensko majú na projekt Nord Stream 2 rovnaký názor, a to, že je to projekt, ktorý je ekonomicky nepotrebný a politicky škodlivý.

Nemecko-ruský projekt

Plynovod Nord Stream 2 je projekt, ktorý má ísť do Nemecka severnou trasou. Ruská firma Gazprom dodáva plyn do Nemecka cez Baltské more prostredníctvom plynovodu Nord Stream a trasa Nord Stream 2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 mld. kubických metrov ročne. Ukrajina by pre tento projekt prišla na tranzitných poplatkoch o dve miliardy eur, Slovensko približne o 700 miliónov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame