Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
5. mája 2017 13:11 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ľahká americká ropa na chvíľu klesla pod 45 dolárov

Pokles ceny vymazal všetky zisky, ktoré ropa nadobudla odvtedy, ako sa v novembri Organizácia krajín vyvážajúcich ropu rozhodla zredukovať ťažbu.

Ľahká americká ropa v piatok na chvíľu zlacnela až pod kľúčovú hranicu 45 USD za barel, ale neskôr sa jej cena stabilizovala. V úvode ázijského obchodovania ľahká americká ropa oslabila až na 43,76 USD za barel. Neskôr sa zotavila na 45,76 USD za barel. Úvodný pokles vymazal všetky zisky, ktoré ropa nadobudla odvtedy, ako sa v novembri Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) rozhodla zredukovať ťažbu.

Za dôvod oslabovania ceny ropy sa považuje neistota v otázke, či OPEC predĺži platnosť dohody o znížení produkcie, a obavy, že predĺženie tejto dohody nebude stačiť na to, aby sa čelilo rastúcemu prebytku ropy. Členské štáty OPEC-u majú o dohode diskutovať tento mesiac. Podľa Stephena Innesa z obchodnej platformy OANDA obchodníci považujú hranicu 45 USD za barel za dôležitú úroveň, keďže saudskoarabský minister ropného priemyslu tento týždeň povedal, že ceny sa udržia v pásme 45 až 55 USD. „Ak cena 45 USD je pre OPEC hranicou, ktorú chce brániť, tak potom bola narušená, takže uvidíme, aké silné je odhodlanie OPEC-U,“ uviedol.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame