Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Premiér Robert Fico. SITA
16. septembra 2013 15:54 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Lacnejšiemu plynu by sa mohli potešiť aj podniky

Lacnejšiemu zemnému plynu by sa mohli vďake kúpe 49-percentného podielu matky Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) potešiť nielen domácnosti, ale dokonca aj firemní klienti. Ako uviedol premiér Robert Fico v rozhovore pre rádio Expres, firemní zákazníci majú síce cenu plynu vygenerovanú samotným trhom, ale existuje spôsob ako pomôcť klientom aj z toho segmentu. „My môžeme v prípadoch, ktoré sú hodné zreteľa, vytvoriť ad hoc skupinu, ktorá bude rokovať aj s SPP aj s regulátorom, či nevieme nájsť schému, ktorá napríklad v oblasti distribučných poplatkov za plyn pomôže. Toto je vec, ktorá sa bežne robí, napríklad namiesto investičných stimulov,“ povedal Fico.

Premiér už absolvoval rokovanie na túto tému s jednou slovenskou firmou, ktorú nechcel konkretizovať. „Nebudem hovoriť, o koho ide, ale má vážny problém,“ dodal Fico. Premiér sa neobáva kritiky, ktorá môže prísť za spomínané kroky od opozície. Tá totiž veľmi ľahko môže označiť vyššie popísané kroky za stranícky klientelizmus, keďže výhody dostanú určité firmy. „Viete, čokoľvek robíme, tak opozícia bude mať iný názor. Musíme udržať zamestnanosť, musíme bojovať za každé jedno pracovné miesto,“ konštatoval Fico s tým, že od kúpy 49-percentného podielu SPP neustúpi.

Vláda Roberta Fica sa rozhodla prevziať 49-percentný podiel SPP od českej energetickej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). Štát tak získa kontrolu nad cenotvorbou plynu. Opozícii sa celý obchod nepozdáva. Označuje ho za krádež a obviňuje predsedu vlády, že na Slovensku nevládne on, ale oligarchovia a finančné skupiny. Opoziční poslanci sa preto rozhodli zvolať mimoriadne rokovanie parlamentu. Na ňom sa pokúsia vysloviť premiérovi, a tým pádom celej jeho vláde nedôveru.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame