Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Msto komín emisie
Ilustračné foto pixabay.com
8. mája 2019 12:15 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Kým v EÚ emisie CO2 zo spaľovania fosílnych palív klesajú, na Slovensku stúpli

Emisie CO2 na Slovensku vlani vzrástli o 2,4 %, pričom v rámci celej EÚ sa znížili o 2,5 %.

Emisie oxidu uhličitého (CO2) zo spaľovania fosílnych palív na Slovensku vlani v porovnaní s predchádzajúcim rokom podľa odhadu Eurostatu stúpli o 2,4 percenta, hoci v rámci celej Európskej únie významne klesli, a to o 2,5 percenta.

Slovensko patrilo do skupiny ôsmich členských krajín únie, v ktorých emisie stúpli, pričom bolo na šiestej najhoršej priečke. Väčšina slovenských susedov si počínala lepšie, keďže emisie v Rakúsku klesli o 1,1 %, v Maďarsku o 0,8 % a v Česku o 0,1 %.

Najlepšie výsledky v Portugalsku

Najviac emisie CO2 zo spaľovania fosílnych palív vzrástli v Lotyšsku (8,5 %). Horšie ako Slovensko na tom boli aj Malta s rastom o 6,7 %, Estónsko (4,5 %), Luxembursko (3,7 %) a Poľsko (3,5 %). Za Slovenskom na negatívnych pozíciách nasledovali Fínsko s rastom emisií o 1,9 % a Litva o 0,6 %.

Vo väčšine krajín Európskej únie podľa odhadu, ktorý Eurostat zverejnil v stredu, emisie oxidu uhličitého zo spaľovania fosílnych palív vlani medziročne klesli. Najlepšie výsledky dosiahlo Portugalsko, kde sa emisie znížili o deväť percent.

Nasledovali Bulharsko (-8,1 %), Írsko (-6,8 %), Nemecko (-5,4 %), Holandsko (-4,6 %) a Chorvátsko (-4,3 %).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame