Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
Ilustračné foto eni.it
26. februára 2014 12:02 PlynAktuality od SITASITA

Kyjev znížil dovoz plynu z Ruska pre napätie vo financiách

Úradujúci ukrajinský minister energetiky Eduard Stavický dodal, že zmenšenie dovozu je tiež výsledkom mierneho počasia.

Ukrajina tento mesiac zredukovala dovoz plynu vzhľadom na mierne počasie aj pre napätie v štátnych financiách. Povedal to v stredu pre ruskú tlačovú agentúru ITAR-TASS úradujúci ukrajinský minister energetiky Eduard Stavický. Konštatoval, že v situácii, kedy krajina má problém dať dohromady peniaze, pričom dlh za plyn Rusku je vysoký, sa Kyjev rozhodol nakupovať menej tohto paliva. Dodal, že počasie je mierne. Dva zdroje z ruského plynárenského odvetvia ešte v utorok pre agentúru Reuters uviedli, že ukrajinská štátna spoločnosť Naftogaz od 24. februára zredukovala dovoz plynu od Gazpromu na 28 mil. kubických metrov denne z úrovne 147 mil. kubických metrov denne na začiatku mesiaca.

Analytici uviedli, že zmenšenie dovozu bude dočasné. „Sme presvedčení, že pokles dodávok plynu je dočasný, keďže Ukrajina pravdepodobne nenájde európsky plyn za nižšiu cenu, ako je cena Gazpromu,“ uviedol analytik spoločnosti Otkritie Sergej Beiden. „Domnievame sa však, že trh znepokojuje to, či sa uhradí dlh Gazpromu a tiež otázka, ako terajšie udalosti na Ukrajine môžu ovplyvniť tranzit plynu do Európy a ukrajinskú spotrebu,“ poznamenal. Minister energetiky Ukrajiny v utorok povedal, že Kyjev k 24. februáru zaplatil za ruský plyn 1,68 mld. USD z celkovej dlžnej čiastky 3,3 mld. USD.

Víkendové zvrhnutie ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča vyvolalo obavy, že ruský štátny exportér plynu Gazprom by mohol vyvíjať tlak na krajinu, ktorej noví lídri signalizujú, že budú presadzovať zbližovanie s Európskou úniou. V decembri Rusko súhlasilo so znížením ceny plynu pre Kyjev na 268,50 USD za tisíc kubických metrov, čiže zhruba o tretinu oproti cene na úrovni približne 400 USD za tisíc kubických metrov, ktorú Ukrajina platila od roku 2009. Dohoda však umožňuje revíziu ceny každý kvartál.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame