Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP
5. marca 2015 14:22 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Kyjev zaplatil Gazpromu preddavok za plyn 15 mil. dolárov

Ruský exportér plynu predtým upozornil, že ak nedostane nijakú platbu, už v piatok by mohol dodávky zastaviť.

Ruská spoločnosť Gazprom, ktoré je exportérom zemného plynu, dostala od ukrajinskej štátnej energetickej firmy Naftogaz zálohovú platbu za plyn v sume 15 miliónov amerických dolárov. Gazprom o tom informoval vo štvrtok. Platba stačí na dodávky plynu v objeme 45,6 miliónov kubických metrov, čo znamená, že pri terajšom tempe dodávok ide o platbu na päť dní. Gazprom predtým upozornil, že ak nedostane nijakú platbu, už v piatok by mohol dodávky zastaviť.

Ukrajine, ktorá bola v minulosti pre Gazprom najväčším exportným trhom, sa v posledných rokoch podarilo zmenšiť závislosť od priameho dovozu plynu z Ruska. V januári a februári sa ukrajinský dovoz plynu z Ruska medziročne zmenšil o polovicu. Vyplýva to z údajov ukrajinskej firmy Ukrtransgaz, ktorá má monopol na prepravu plynu.

Moskva a Kyjev sa dohodli, že budú diskutovať o novej zmluve o dodávkach zemného plynu pred tým, ako sa v závere marca skončí platnosť terajšej dohody. Ruský prezident Vladimir Putin sa v stredu vyjadril, že si neželá opakovanie sporu o platby, pre ktoré Rusko dodávky Ukrajine v poslednom desaťročí trikrát prerušilo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame