Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA
15. mája 2014 14:29 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Kyjev za plyn zaplatí. Ak im Rusia znížia cenu.

Ukrajinská strana jasne povedala, že ak sa zafixuje cena 268,5 USD, potom je Naftogaz ochotný zaplatiť do konca mája sumu zhruba 4 mld. USD, povedal námestník ukrajinského ministra energetiky Ihor Didenko.

Ukrajina je pripravená zaplatiť Rusku za dodávky plynu 4 mld. USD do konca mája. Povedal to vo štvrtok námestník ukrajinského ministra energetiky Ihor Didenko a dodal, že Kyjev túto sumu vypočítal za predpokladu, že základná cena plynu je 268,5 USD za tisíc kubických metrov. „Ukrajinská strana jasne povedala, že ak sa zafixuje cena 268,5 USD, potom je Naftogaz ochotný zaplatiť do konca mája sumu zhruba 4 mld. USD,“ uviedol Didenko na tlačovej konferencii. Poznamenal zároveň, že Ukrajina plánuje za mesiac máj z Ruska doviezť 3,4 mld. kubických metrov plynu. Rusko v súčasnosti od Kyjeva žiada 485 USD za tisíc kubických metrov plynu.

Ruský minister energetiky Alexander Novak vo štvrtok povedal, že jeho krajina nevidí možnosť, že Ukrajina bude platiť za dodávky plynu, dokonca aj keby dostala zľavu. Dôvodom podľa Novaka je ekonomická situácia krajiny. „Aj keby sme stanovili cenu na 100 USD za tisíc kubických metrov, to fantazírujem, nemáme garancie, že ukrajinská strana dokáže takúto cenu zaplatiť vzhľadom na to, že v súčasnosti je úplne insolventná,“ povedal Novak počas konferencie o energetike.

V stredu sa Rusko vyjadrilo, že obnoví rokovania s Ukrajinou, ak Kyjev uhradí aspoň časť svojho dlhu za plyn. Moskva zároveň signalizovala, že by mohla pripustiť revíziu ceny. Išlo o zmiernenie postoja po tom, ako štátom kontrolovaná ruská plynárenská spoločnosť Gazprom pre Ukrajinu cenu takmer zdvojnásobila.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies