Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kyjev sľubuje nerušený tranzit ruského plynu do Európy

Plyn plynovod
Podľa denníka The Wall Street Journal by dohoda medzi úniou a Ukrajinou týkajúca sa technických záležitostí spätných dodávok plynu na Ukrajinu mohla byť podpísaná ešte pred novembrovým summitom lídrov Európskej únie a jej východných partnerov v litovskom Vilniuse. SITA/AP

Naftogaz však naznačil, že európske firmy by mohli nakupovať plyn na rusko-ukrajinských hraniciach v prípade, že Ukrajina prijme sankcie voči Gazpromu.

Ukrajinská štátna spoločnosť Naftogaz, ktorá sa zaoberá distribúciou plynu, uviedla, že bude pokračovať v nepretržitej preprave ruského plynu exportovaného do Európy cez ukrajinské územie. Konštatovala, že to bude robiť, aj keď Ukrajina prijme svoje vlastné sankcie voči Rusku. „Naftogaz potvrdzuje svoju pripravenosť pokračovať v nerušenom tranzite zemného plynu európskym zákazníkom,“ uviedol šéf firmy Andrij Kobolev vo vyhlásení, ktoré zverejnil v pondelok.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk minulý týždeň povedal, že parlament krajiny bude v utorok diskutovať o sankciách voči Rusku. Rusko zastavilo dodávky plynu Ukrajine v júni pre spor o jeho cenu. Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do Európy to však nenarušilo. Plyn z Ruska pokrýva zhruba tretinu európskej spotreby. Približne polovica ruského vývozu plynu do Európy prechádza cez Ukrajinu. Ruský plyn do Európy cez ukrajinské územie prepravuje iba spoločnosť Gazprom, ktorá má monopol na vývoz plynu.

Naftogaz naznačil, že európske firmy by mohli nakupovať plyn na rusko-ukrajinských hraniciach v prípade, že Ukrajina prijme sankcie voči Gazpromu. Naftogaz uviedol, že prípadné sankcie týkajúce sa plynárenského sektora by mohli „obmedziť alebo vylúčiť“ prístup niektorých firiem na ukrajinský trh tranzitu plynu. Neujasnil, či by sa tento krok mohol dotknúť Gazpromu. Spoločnosť Gazprom sa odmietla vyjadriť k prípadným ukrajinským sankciám. Naftogaz konštatoval, že tranzit plynu cez Ukrajinu by mohli robiť firmy, ktorých sa sankcie netýkajú. Dodal, že tieto firmy musia podpísať dohody o preprave s ukrajinskou spoločnosťou Ukrtransgaz, ktorá má monopol na tranzit.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 11. augusta 2014 16:18

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...