Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Plynový horák SITA
18. novembra 2014 17:21 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Kyjev sa vyhýba ruskému plynu

Podpísanie dočasnej dohody s Ruskom o dodávkach plynu počas zimy podľa šéfa ukrajinskej firmy Gazprom bolo nevyhnutné, aby sa zaručilo, že Kyjev dokáže obstáť, keď budú nízke teploty. Ukrajina sa však spolieha na priazeň počasia a zvýšenie dovozu z Európskej únie.

Ukrajina sa snaží čo najdlhšie nevyužívať minulomesačnú dočasnú dohodu s Ruskom o dávkach plynu počas zimného obdobia. Kyjev by sa pritom chcel zbaviť svojej závislosti od ruského plynu prostredníctvom lepšieho spojenia s Európskou úniou. Pre agentúru Reuters to v utorok povedal generálny riaditeľ ukrajinskej plynárenskej firmy Naftogaz Andrij Koboljev. Konštatoval, že Ukrajina má významné zásoby plynu, hoci ich nekonkretizoval. Podľa údajov Európskej únie sú ukrajinské zásobníky naplnené na polovicu. Ako dlho vydržia, bude závisieť od počasia ale aj od iných faktorov, napríklad od klesajúceho dopytu zo strany priemyslu pre konflikt na východe Ukrajiny. Rolu podľa Koboljeva zohrá aj pokrok pri reverznom toku plynu.

Dočasná dohoda s Ruskom o dodávkach plynu počas zimy je pre Ukrajinu iba poistkou. „Podpísanie tejto dohody s Ruskou federáciou bolo nevyhnutné, aby sa zaručilo, že dokážeme obstáť počas kulminujúceho dopytu, keď budú nízke teploty,“ povedal Koboljev. „Hneď, ako rozhodneme, že nadišiel čas zaplatiť za ruský plyn, urobíme platbu vopred,“ dodal. Ukrajina ročne potrebuje zhruba 50 mld. kubických metrov plynu, pričom polovicu tejto spotreby zvyčajne pokrýva Rusko. Počas januára až júna Moskva Ukrajine pravdepodobne dodala 5 až 10 mld. kubických metrov plynu. Ukrajina ťaží 25 mld. kubických metrov, čo znamená, že Kyjev zo zahraničia ešte bude potrebovať 15 až 20 mld. kubických metrov.

Zatiaľ čo Rusko pracuje na tranzitných trasách obchádzajúcich Ukrajinu, snom Naftogazu je dovážať plyn cez EÚ prostredníctvom reverzného toku ruského plynu alebo importom plynu z iných krajín, napríklad z Nórska. Cenu takéhoto plynu totiž určuje trh. Najväčší potenciál má import cez Slovensko, ktorý by podľa Koboljeva mohol eliminovať nutnosť dovážať plyn priamo z Ruska. Gazprom spochybňuje legitimitu reexportu plynu, ktorý vyváža do EÚ. „Snažíme sa to vyriešiť,“ povedal Koboljev v Bruseli, kde je na rokovaniach s predstaviteľmi Európskej únie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies