Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA
14. novembra 2014 13:49 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Kyjev pravdepodobne kúpi miliardu kubíkov ruského plynu

Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan uviedol, že Kyjev pravdepodobne od Ruska do konca roka kúpi do 1,5 mld. kubických metrov plynu, neskôr spresnil, že to sa najväčšou pravdepodobnosťou bude zhruba 1 mld. kubických metrov. Ukrajinský Naftogaz zatiaľ ruský plyn neobjednal.

Ukrajina do konca tohto roka pravdepodobne kúpi od Ruska plyn v objeme približne 1 mld. kubických metrov. Povedal to ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. V rozhovore zverejnenom v piatkovej ukrajinskej tlači Prodan povedal, že Ukrajina predbežne plánuje do konca tohto roka kúpiť do 1,5 mld. kubických metrov ruského plynu a v prvom kvartáli 2015 do 1 mld. kubických metrov. Na otázku, aké množstvo plynu Kyjev kúpi v tomto roku, však Prodan neskôr novinárom odpovedal: „Hovoril som, že to bude do 1,5 mld. kubických metrov, ale s najväčšou pravdepodobnosťou to bude približne 1 mld. kubických metrov.“

Moskva, Kyjev a Európska únia pred dvoma týždňami v Bruseli dosiahli dohodu, na základe ktorej sa obnovia dodávky ruského plynu Ukrajine počas zimného obdobia výmenou za to, že ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz splatí časť svojho dlhu. Naftogaz potom ruskému Gazpromu uhradil prvú splátku dlhu v sume 1,45 mld. USD, ale zatiaľ neoznámil, kedy objedná nové dodávky plynu a v akom objeme. Šéf Naftogazu Andrij Kobolev uviedol, že jeho firma uvažuje o tom, že zálohu na ďalšie dodávky pošle Gazpromu v závere tohto

„Teraz máme právo zaplatiť za budúce dodávky vopred kedykoľvek a kúpiť plyn v objeme, ktorý potrebujeme na túto zimu,“ povedal Kobolev v piatok počas rokovania, na ktorom sa zúčastnil aj minister energetiky Prodan a podpredseda Európskej komisie (EK) pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Prodan vyslovil želanie, aby sa EK naďalej zúčastňovala na rokovaniach o plyne medzi Ruskom a Ukrajinou. Rusko v minulosti pokrývalo zhruba 50 % ukrajinskej spotreby plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame