Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
27. marca 2014 16:20 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Kyjev očakáva prudký rast ceny ruského plynu

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk tvrdí, že Kyjev bude od 1. apríla platiť Rusku za tisíc metrov kubických zemného plynu 480 USD, čo je o 79 % viac ako v súčasnosti.

Cena za dodávky ruského plynu Ukrajine k 1. aprílu vzrastie o 79 % na 480 USD za tisíc metrov kubických. Vyhlásil to vo štvrtok ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Očakávané skokové zvýšenie cien plynu označil za jeden z faktorov, prečo sa krajina ocitla na pokraji ekonomického kolapsu. Bez schválenia úsporných opatrení, ktoré navrhuje Medzinárodný menový fond (MMF), môže hrubý domáci produkt (HDP) krajiny tento rok klesnúť až o 10 %, čo by znamenalo štátny bankrot, varoval Jaceňuk v ukrajinskom parlamente.

Ukrajina sa v stredu dohodla s Medzinárodným menovým fondom na úverovom programe v rozpätí 14 až 18 mld. USD. Vrátane pomoci, ktorú krajine prisľúbili Európska únia a USA, sa tým Kyjevu otvára cesta k úverom v celkovom objeme 27 mld. USD. Zástupca štátneho energetického koncernu Naftogaz v stredu oznámil, že ceny plynu pre domácnosti sa s účinnosťou od 1. mája zvýšia o vyše 50 %. Na vyššie ceny plynu tlačil MMF.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame