Kyjev nechce od Rusov odoberať plyn drahší ako 200 dolárov

22. decembra 2015 5:01

Podľa ukrajinského ministra energetiky Volodymyra Demčyšyna cena pod úrovňou 200 USD za tisíc kubických metrov je výsledkom situácie na trhu.

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Ukrajina by uvažovala o nákupe ruského plynu v prvom kvartáli 2016, ak by sa cena zredukovala z doterajších 227 USD pod úroveň 200 USD za tisíc kubických metrov. Povedal to v pondelok ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčyšyn. Ukrajina, ktorá s Ruskom dlhodobo vedie spor o cenu plynu, minulý mesiac informovala, že počas tejto zimy nebude potrebovať ruský plyn, keďže má dostatočné zásoby.

„Rusi chápu, že ak chcú byť konkurencieschopní, musia zredukovať cenu pod úroveň 200 USD za tisíc kubických metrov, a to nie je otázka zliav, to je situácia na trhu,“ citovala tlačová agentúra Interfax Ukraine ministra Demčyšyna. Námestník generálneho riaditeľa ruskej štátnej plynárenskej spoločnosti Gazprom Valerij Golubev minulý týždeň povedal, že cenu plynu pre Ukrajinu v prvom kvartáli 2016 odhaduje na úrovni 230 USD za tisíc kubických metrov pred uplatnením zliav.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?