Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kyjev a Moskva podpísali dohodu o znížení cien plynu

Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP

V prvom štvrťroku tohto roka Ukrajina nakupuje ruský plyn za 268,50 amerických dolárov za tisíc kubických metrov. Nová cena plynu pre Kyjev musí potvrdzovať každý kvartál.

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz a ruská firma Gazprom podpísali formálny dodatok k zmluve o dodávkach ruského plynu na Ukrajinu, ktorým sa cena plynu v prvom štvrťroku 2014 znižuje o tretinu. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra Interfax. V decembri Rusko súhlasilo so znížením ceny plynu pre Ukrajinu na 268,50 USD za tisíc kubických metrov po tom, ako Kyjev vycúval z rokovaní o voľnom obchode s Európskou úniou. Podľa zverejneného vyhlásenia sa nová cena plynu pre Ukrajinu musí potvrdzovať každý kvartál.

Ukrajina v roku 2013 z Ruska, ktoré je jej hlavným dodávateľom zemného plynu, podľa odhadu doviezla 26 až 27 mld. kubických metrov plynu. Platila 400 USD za tisíc kubických metrov. V roku 2014 plánuje Kyjev importovať 30 až 33 mld. kubických metrov zemného plynu, pričom väčšinu dovezie z Ruska.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 9. januára 2014 16:47

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...