Kvartálny zisk firmy MOL vystrelil o vyše 160 %

5. augusta 2015 10:27

Spoločnosť MOL zaznamenala v druhom kvartáli medziročný nárast čistého zisku o 161 % na 62,7 miliardy maďarských forintov z hodnoty 24 miliárd forintov.

MOL
Šéfa maďarskej ropnej a plynárenskej skupiny MOL Zsolt Hernadi www.hatalyonkivul.hu

Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL zaznamenala v druhom kvartáli medziročný nárast čistého zisku o 161 % na 62,7 miliardy maďarských forintov. Jej zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) stúpol o 89 % na 179,5 miliardy forintov. Výsledok prekonal očakávania analytikov, ktorých vo svojom prieskume oslovil portál portfolio.hu. Tí počítali so sumou 169,9 miliardy forintov. V prvom kvartáli spoločnosť MOL dosiahla EBITDA na úrovni 154,1 miliardy forintov.

Historicky najlepší kvartál

Segment rafinácie a výroby ropných produktov zaznamenal najlepšie štvrťročné výsledky v histórii vďaka priaznivým rafinérskym a petrochemickým maržiam. Jadrový zisk spoločnosti MOL v oblasti rafinácie a výroby ropných produktov medziročne v druhom kvartáli vzrástol z hodnoty 28,6 miliardy forintov na 127,4 miliardy forintov. Spoločnosť taktiež zlepšila svoj celoročný výhľad. „Predpokladáme, že významne prekročíme predchádzajúce očakávania a prekonáme naše ciele v oblasti EBITDA o 10 % a jeho hodnota bude približne 2,2 miliardy amerických dolárov, čo bude na úrovni roku 2014,“ povedal šéf spoločnosti MOL Zsolt Hernadi. Divízia ťažby ropy však zaznamenala medziročný pokles EBITDA o 14 % na 53,5 miliardy forintov. Výsledok nezahŕňa mimoriadne položky.

V skupine aj Slovnaft

Skupina MOL pôsobí vo viac ako 40 krajinách a zamestnáva viac ako 27 tisíc ľudí po celom svete. Skupina prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Vlastní sieť viac než 1 750 čerpacích staníc v 12 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Členom MOL je aj slovenská rafinérsko-petrochemická skupina Slovnaft.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?