Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drevo teplo vykurovanie
Ilustračné foto pixabay.com
15. novembra 2018 16:26 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

Kúrime nekvalitným palivom v starých kotloch

Jedna domácnosť ročne spáli v priemere 8,7 tony dreva.

Domácnosti vykurované tuhým palivom sú popri priemysle a doprave najväčším znečisťovateľom ovzdušia na Slovensku. Najviac, vyše 80 percentami, sa pritom podieľajú na emisiách tuhých prachových častíc PM. Príčinou je najmä nesprávne používanie nekvalitného paliva a zastarané vykurovacie zariadenia. Vyplýva to z prieskumu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktorý zisťoval situáciu v oblasti emisií z vykurovania domov a bytov tuhými palivami. O jeho výsledkoch informovali vedúca odboru pre emisie a biopalivá Janka Szemesová a špecialistka SHMÚ pre životné prostredie Ivana Ďuricová.

Výsledky prieskumu ukázali, že až 90 percent domácností, ktoré sú vykurované tuhým palivom, používajú drevo. Jedna domácnosť ročne spáli v priemere 8,7 tony dreva. Skoro polovica domácností drevo nesprávne spaľuje a nesuší. Priemerný vek kotlov je vyše 12 rokov a kachiel 21 rokov. Nekvalitné palivo a staré kotly spôsobujú nedokonalé spaľovanie a tým produkciu vysokého percenta emisií, najmä prachových častíc. „Väčšina týchto emisií pochádza z lokálneho vykurovania, ktoré v zime často spôsobuje smogové situácie v regiónoch,“ uviedla Ďuricová s tým, že najhoršia situácia je na strednom a východnom Slovensku.

Szemesová zdôraznila, že analýza stavu v oblasti vykurovania domácností tuhými palivami je potrebná na zlepšenie situácie a prijatie účinných opatrení. Prieskum bude slúžiť ako podklad pre nastavenie novej dotačnej schémy ministerstva životného prostredia na výmenu spaľovacích zariadení známej ako kotlíková dotácia. Okrem výmeny kotlov a kachiel je na zlepšenie situácie podľa Szemesovej nutná aj väčšia osveta. Prieskum, počas ktorého zmapovali vykurovanie vo vyše 1 500 domácnostiach, sa uskutočnil od februára 2017 do septembra tohto roka. Financovaný bol zo zdrojov Európskej únie, pričom náklady predstavovali vyše 88-tisíc eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame