Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnko slnečný kolektor solárny
Ilustračné foto SITA
26. mája 2013 15:45 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Kúpu slnečných kolektorov už štát zrejme nepodporí

Štát už zrejme nepodporí domácnosti pri kúpe slnečných kolektorov, či kotlov na biomasu. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský už nevidí priestor na vrátenie sa k týmto dotáciám. V štátnom rozpočte podľa neho na to nebude priestor. Podľa ministra sa v budúcnosti možno podporia obnoviteľné zdroje nejakým spôsobom vďaka novým eurofondom. „Ale skôr sa chceme venovať podpore inovácií,“ uviedol na piatkovej tlačovej besede Malatinský.

Dotácie na kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu zaviedol ešte bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) v roku 2009. Vtedy na dotácie vyčlenil 8 mil. eur. Do konca roka 2011 sa celkovo vyčerpalo približne 6,5 mil. eur. O dotácie bol zo strany domácností veľký záujem. Na kúpu slnečného kolektora pre rodinný dom štát poskytoval dotáciu vo výške 200 eur za meter štvorcový pri inštalácii do ôsmich metrov štvorcových. Bytové domy mohli žiadať o poskytnutie dotácie na kúpu kolektorov vo výške 100 eur za jeden meter štvorcový inštalovanej plochy, avšak maximálna dotácia bola obmedzená na tri metre štvorcové na každý byt v bytovom dome. Domácnosti mohli požiadať o podporu aj pri kúpe kotlov na biomasu. Záujemcovia mohli získať od štátu 30 % z kúpnej ceny kotla, maximálne však 1 000 eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame