Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná elektráreň turbína solárny panel slnečná energia OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
16. marca 2015 10:32 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Kúpu domácich elektrární podporia poukážkami

Slovenské domácnosti by mohli začať čerpať podporu z eurofondov na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií v druhej polovici tohto roka.

Slovenské domácnosti by už onedlho mohli využiť eurofondy na kúpu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Ako uviedol riaditeľ odboru komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Eduard Jambor, systém podpory by mal byť k dispozícii v druhej polovici tohto roka. „Do termínu začiatku spustenia projektu naša agentúra zabezpečí technické riešenie elektronického systému, ktorý bude schopný spracovať a vyhodnotiť tisícky žiadostí. Zatiaľ preto nie je možné požiadať o podporu. Ak chce mať domácnosť istotu, že na inštaláciu zariadenia získa poukážku, odporúčame počkať si na konkrétne podmienky. Urobíme všetko preto, aby sa bolo možné zapojiť do program čím skôr,“ povedal Jambor.

Podpora poukážkami

SIEA navrhuje, aby domácnosti po zadaní záväzných údajov získali poukážky, ktoré si následne uplatnia pri dodávke a inštalácii domácich obnoviteľných zdrojov. „Plánovaný spôsob podpory predpokladá, že agentúra prostredníctvom národného projektu zabezpečí automatickú evidenciu žiadostí a súvisiacej dokumentácie ukončených inštalácií. Národný projekt s týmto riešením umožní zásadne zjednodušiť proces získania príspevku, je však časovo náročný na prípravu,“ dodal Jambor.

Podpora závislá od výkonu

Stále nie je známe, akou sumou bude kúpa a inštalácia jednotlivých zariadení podporená. Výška konečnej podpory bude podľa Jambora závisieť nielen od druhu zariadenia, ale aj od vhodne zvoleného inštalovaného výkonu. „Pre domácnosti je dôležité, aby poznali konkrétny druh a výkon vhodného zariadenia. Konečné výšky podpory na rôzne druhy zariadení ešte nie sú určené. Pri jednotlivých druhoch zariadení bude zvolený percentuálny limit alebo maximálna suma,“ upozornil Jambor.

Žiadosti internetom

Ak bude zariadenie spĺňať určené technické podmienky, bude môcť žiadateľ prostredníctvom on-line systému požiadať o príspevok na inštaláciu vybraného zariadenia so zvoleným výkonom v konkrétnom dome. Vyplnené formuláre aj so žiadosťou o preplatenie poukážky budú predkladať SIEA priamo spoločnosti zabezpečujúce inštaláciu prostredníctvom odborne spôsobilých osôb.

Treba zvážiť do čoho investujeme

V rámci operačného programu Kvalita životného prostredia je na podporu využívania OZE vyčlenených 100 miliónov eur. Podporované budú inštalácie malých fotovoltických systémov a veterných turbín s inštalovaným elektrickým výkonom do 10 kW, ďalej slnečných kolektorov na ohrev vody, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu. „Príspevky na obstaranie malých zdrojov pomôžu domácnostiam sprístupniť zariadenia, ktoré si kvôli vyššej vstupnej investícii nemohli kúpiť. Keďže do nákupu vložia vlastné peniaze, je dôležité, aby sa rozhodli pre optimálne riešenia tak, aby boli schopné efektívne využiť väčšinu vyrobenej elektriny sami a aby zariadenia na výrobu tepla neboli zbytočne predimenzované,“ konštatoval Jambor.

Základné informácie o vhodnosti využitia zariadení môžu záujemcovia získať aj vďaka bezplatnému energetickému poradenstvu, ktoré poskytuje SIEA v konzultačných centrách ŽIŤ ENERGIOU v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach a na bezplatnej poradenskej linke 0800 199 399.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies