Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SaS Richard Sulík
predseda SaS Richard Sulík SITA
5. septembra 2013 14:51 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Kúpa materskej SPP je podľa liberálov “čistým svinstvom“

Kúpa materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) je podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka tunelom vládnej strany. „Jedná sa o klasický tunel, na aký sme od sociálnych demokratov zvyknutý. Doteraz si totiž zisky aj straty delil štát aj investor. Teraz straty bude v plnom rozsahu znášať štát. Toto je čisté svinstvo. Robert Fico kupuje prázdnu, deravú stratovú schránku,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede šéf liberálov.

Vládny kabinet v stredu schválil kúpu 49-percentného podielu SPP. Štát sa tak stane jediným akcionárom v materskej spoločnosti SPP, čím ovládne cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov. Premiér Robert Fico sa už nechal počuť, že domácnosti sa tak nemusia obávať akéhokoľvek zvyšovania cien plynu.

Tak premiér, ako aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský, priznali, že materská spoločnosť má vďaka regulácii cien plynu pre domácnosti stratu. Tá je vo výške 100 mil. eur. Celkový dlh SPP je však vo výške 120 mil. eur. Štát ako budúci 100-percentný akcionár SPP od českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) preberie dlh vo výške 59 mil. eur. To bude jediná cena za kúpu slovenského dominantného dodávateľa plynu.

Dlh by sa mal postupne sanovať aktívami, ktoré získa štát kúpou 49-percentného podielu SPP. Ide napríklad o získanie zásob v zásobníkoch plynu a ich následný predaj, či o možnosť vyrokovať s Gazpromom lepšie nákupné ceny za dodávku plynu. Podľa ministra Malatinského by mal byť podnik SPP do troch-štyroch rokov už bez straty.

V dcérskych spoločnostiach SPP, a to v SPP-distribúcia a Eustream, zostávajú podiely nezmenené. EPH tak bude naďalej kontrolovať 49-percentný podiel v spomínaných dcérach. Štát v nich bude kontrolovať majoritný podiel, ale bez manažérskej kontroly.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame