Kúpa domových elektrární bez tendrov sa páči aj prezidentovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veterná elektráreň turbína slnečná energia solárny panel OZE
Foto: Ilustračné, FreeDigitalPhotos.net

Slovenské domácnosti nebudú musieť pri využití eurofondov na kúpu malých slnečných elektrární, veterných turbín či kotlov na biomasu usporiadať výberové konanie.

Čerpanie finančnej podpory z eurofondov na kúpu domových elektrární bude definitívne bez zbytočnej byrokratickej prekážky. Prezident SR Andrej Kiska sa totiž stotožnil s novelou zákona o európskom zoskupení územnej spolupráce a doplnení zákona o štátnej štatistike, a svojim podpisom ju de facto uviedol do praxe. Práve cez spomínanú novelu sa vládnej strane Smer-SD podarilo v parlamente presadiť výnimku z verejného obstarávania. Kúpa malých slnečných elektrární, veterných turbín či kotlov na biomasu slovenskými domácnosťami tak bude bez verejného obstarávania.

Na termínoch a podmienkach pracujú

Zodpovedná za čerpanie podpory z eurofondov na kúpu malých obnoviteľných zdrojov bude Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Tá v súčasnosti stále pracuje na konkrétnych podmienkach a termínoch. Kedy by mali byť podrobnosti známe sa zatiaľ nevie. Nateraz je známe len to, že celkovo pôjde na program podpory inštalovania malých obnoviteľných zdrojov s výkonom do 10 kilowattov 115 miliónov eur. Z toho z eurofondov pôjde 100 miliónov eur a zvyšok zo štátneho rozpočtu.

Od kolektorov po veterníky

Štát podporí päť druhov zariadení. Okrem kotlov na biomasu a solárnych kolektorov určených na ohrev teplej vody alebo vykurovanie, bude možné príspevky čerpať na tepelné čerpadlá, ale aj na zariadenia na výrobu elektriny s maximálnym výkonom do 10 kilowattov, a to fotovoltické panely a veterné turbíny. Zatiaľ nie je známe, o akú podporu sa bude môcť záujemca pri kúpe spomínaných obnoviteľných zdrojov uchádzať. SIEA hovorí, že by malo ísť o sumu, pri ktorej by sa návratnosť vložených finančných prostriedkov pohybovala do 10 rokov.

Program schválili vlani

Okrem domácností budú môcť finančnú pomoc zameranú na prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo využiť aj ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a podnikatelia. Európska komisia nám schválila operačný program Kvalita životného prostredia, ktorý hovorí o čerpaní podpory na malé obnoviteľné zdroje, koncom vlaňajška. Podporu bude možné čerpať až do roku 2023.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR