Kristián Slovák: Efektívne využívanie energií je top témou (Rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kristián Slovák
Obchodný zástupca pre energetické služby SE Predaj Kristián Slovák vEnergetike.sk

Najväčší výrobca elektriny na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne, hľadá nové trhy. Cez dcéru SE Predaj predáva úspory.

Európska energetika prechádza ostatné roky turbulentným vývojom. Nie je to len rýchlo rastúci objem obnoviteľných zdrojov na výrobe naprieč kontinentom. Budúcnosť sektora silno ovplyvňuje aj národná a nadnárodná regulačná politika, vývoj v krajinách produkujúcich uhľovodíky a tiež medzinárodné vzťahy. Z krátkodobého pohľadu vývoj hrá do karát spotrebiteľom. Bez zohľadnenia regulovaných zložiek koncovej ceny je elektrina lacná. Až tak, že spoločnosti vyrábajúce elektrinu hľadajú nové uplatnenie. Aj z toho dôvodu Slovenské elektrárne rozšírili svoje obchodné portfólio o komplexné energetické služby v oblasti energetickej efektívnosti. Z pohľadu Slovenských elektrární to nie je iba kampaň v oblasti zodpovedného podnikania. Je to reálny trh, s reálnymi klientmi a reálnymi službami. Reálny biznis.

O novom biznise Slovenských elektrární sme sa zhovárali s obchodným zástupcom pre energetické služby Kristiánom Slovákom.

Čo viedlo tradičného výrobcu elektriny k rozhodnutiu ponúkať okrem komodity aj služby?

Za posledné roky sme svedkami prepadu cien elektrickej energie. V roku 2009 stála MWh elektriny na burze 65 EUR, dnes je to okolo 35 EUR. Prepad cien nás tlačí do znižovania nákladov, čo sa odzrkadľuje v neustálej optimalizácii vo všetkých oblastiach nášho podnikania. A tiež nás to núti hľadať nový spôsob ako zabrániť budúcemu výpadku tržieb z predaja vyrobenej elektriny.

Manažéri stále pociťujú tlak na znižovanie nákladov. V čom je to teraz iné?

V Slovenských elektrárňach venujeme vysokú pozornosť nákladovej stránke nášho biznisu. Ak však chceme zostať konkurencieschopní, nestačí len znižovať náklady a optimalizovať procesy. To robia všetci. Okrem toho, tieto aktivity skôr či neskôr narazia na svoje hranice. Ak chceme udržateľne rásť, musíme hľadať spôsob ako udržateľne vytvoriť nový biznis a podnikať v ňom. Odpoveďou sú energetické služby s vysokou pridanou hodnotou, ktoré práve rozvíjame.

Energetická efektívnosť vyzerá ako dobrý ťah v oblasti zodpovedného podnikania. Nie je to len marketing?

Efektívne využívanie energií je dlhodobo top témou Európskej únie. Aj vzhľadom na politicko-ekonomickú situáciu v mnohých krajinách exportujúcich uhľovodíky, Brusel čoraz viac tlačí členské krajiny do efektívneho nakladania s energiami. Rovnaký názor majú aj ďalšie medzinárodné energetické think tanky a inštitúcie. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) bude v najbližších dvadsiatich rokoch najperspektívnejším investičným prostredím v energetike zvyšovanie efektívnosti.

Čo si má slovenský firemný spotrebiteľ predstaviť pod energetickými službami Slovenských elektrární?

Naše služby začínajú komplexným energetickým poradenstvom. Keď neviete kde, kedy a koľko energií spotrebúvate, neviete ani poriadne a udržateľne šetriť. Priestor na úspory je všade, od znižovania energetickej náročnosti budov, cez inteligentné siete, decentralizované energetické riešenia, skladovanie energií, zefektívňovanie priemyselných technológií, využívanie odpadového tepla až po obnovu osvetlenia a iných technológií spotrebúvajúcich energie.

Slovenský spotrebiteľ – firma aj domácnosť – sa viac obzerá po cene, ako objeme spotrebovaných energií.

Keď sa spotrebitelia vyberú cestou energetickej efektívnosti, ušetria náklady na spotrebu energií v celom rozsahu – teda ušetria na komoditu ale zároveň aj na všetkých regulovaných poplatkoch. Energetika je  jedno z najviac regulovaných priemyselných odvetví. Napriek veľmi nízkej cene elektriny na trhu platia spotrebitelia vo výslednej cene drahé regulované zložky. Systémové poplatky a iné zložky sú takmer trojnásobné oproti cene, za ktorú Slovenské elektrárne predávajú elektrinu.

Prečo by mal mať slovenský podnik záujem o energetické služby?

Aby udržateľne zvýšil svoju konkurencieschopnosť. Náklady na energie sú  materiálom a nákladmi na mzdy v top trojke nákladových položiek slovenských firiem. Všetky náklady tvoria finálnu cenu výrobku, prípadne služby a tým priamo ovplyvňujú konkurencieschopnosť daného podniku.  Výsledná cena komodity je ovplyvňovaná trhom a do väčšej miery regulovanými zložkami ceny. Aktívnou spoluprácou s klientom vieme vo väčšej miere ovplyvniť samotnú spotrebu energií, čo v konečnom dôsledku vedie k zefektívneniu firmy.

Napríklad?

Vezmime si stredne veľký priemyselný podnik, ktorý zaplatí ročne za spotrebovanú elektrinu a plyn milión EUR. Na našom oddelení vymyslíme a na kľúč pripravíme riešenie napríklad za tristo tisíc EUR, ktoré dokáže firme cez nižšiu spotrebu energií nových technológií a lacnejšej prevádzky a údržby ušetriť ročne sto tisíc EUR. Hrubá návratnosť takejto investície vychádza na tri roky. Napriek relatívne rýchlej návratnosti, mnoho firiem nemá k dispozícii investičné zdroje a takúto investíciu nemá ako realizovať. Náš návrh a riešenie však počíta s využitím zdrojov usporených v prevádzke.

Nemal by byť záujem Slovenských elektrární zvyšovanie spotreby elektriny?

Áno, aj je. Podporujeme riešenia, ktoré zvyšujú spotrebu elektriny. Napríklad všade kde je to technicky a ekonomicky možné, nasadzujeme tepelné čerpadlá. Podnikáme kroky v oblasti elektromobility. Dôležité je tiež, že prostredníctvom Energetických služieb vytvárame so zákazníkmi viacročné zmluvné vzťahy. Poisťujeme si tak predaj elektriny z vlastných zdrojov do budúcnosti. Celý energetický trh už ide týmto smerom a sme radi, že Slovenské elektrárne nepatria v tejto oblasti k nasledovateľom, ale udávame smer.

Trh „energetických konzultantov“ je presýtený podobne ako trh obchodníkov s elektrinou. Čo je pridaná hodnota SE?

Kľúčová je dôsledná analýza problému, návrh optimálneho riešenia v spolupráci so zákazníkom, realizácia na kľúč, výhodné financovanie a spoľahlivá dodávka komodity. Ako jediný hráč na trhu ponúkame všetkým odberateľom všetko pod jednou strechou.

Kde má slovenský priemysel najväčšie rezervy v efektívnom využívaní energií?

Rezervy majú aj domácnosti a verejný sektor. Nie len priemysel. Každému klientovi sa venujeme osobitne a  všetky riešenia pripravujem na mieru podľa konkrétnych požiadaviek. Synonymom energetickej efektívnosti je zatepľovanie – vymenené okná a polystyrén. Vo využívaní tepla na kúrenie, teplú úžitkovú vodu či technologické teplo sú stále veľké rezervy. Mimoriadne dôležitá je oblasť riadenia, monitorovania a vyhodnocovania spotreby energií v reálnom čase. Vyhodnotenie údajov ukáže, či sú dané procesy a spotrebiče optimálne a v ktorých oblastiach je priestor na zlepšovanie.

Kde má spotrebiteľ začať, ak to myslí s úsporami vážne?

Je zarážajúce, ako málo vie priemysel o svojej spotrebe v reálnom čase. Údaje často nezbierajú a ešte zriedkavejšie vyhodnocujú. Systém manažmentu energií v mnohých prevádzkach chýba, no energie pritom tvoria veľkú časť nákladov. Neviete znižovať spotrebu energií a zefektívňovať výrobu, pokiaľ neviete, koľko akej energie ste kedy spotrebovali. Snažiť sa zefektívňovať spotrebu energií len na základe prichádzajúcich faktúr je prinajlepšom nedostatočné.

Slovenská legislatíva vyžaduje minimálne od veľkých spotrebiteľov energetický audit.

Každý kto to myslí vážne s udržateľnými úsporami potrebuje dôkladný energetický audit. Toto však žiaľ nie je vždy ten prípad. Ani u firiem, ktoré majú mať audit zo zákona. Audit je často krát spravený formálne, aby spoločnosť splnila požiadavku zákona, čo je na škodu hlavne majiteľov firiem, ktorý sa takto oberajú o možnosť zistiť kde má ich spoločnosť reálne rezervy vo využívaní energií.

Firmy sa často spoliehajú na pokračujúci pokles cien energií.

Už zo strednodobého pohľadu je toto chybná domnienka. Síce cena komodít ostatné roky klesá, no koncovú cenu zvyšujú regulované poplatky. Treba tiež zohľadniť medzinárodný kontext a vzájomné prepojenia. Napätá situácia na Ukrajine môže znamenať ohrozenie dodávok plynu do Európy, ceny ropy výrazne ovplyvňuje dianie na Blízkom Východe. Na opätovný nárast cien budú tlačiť aj nové environmentálne limity a odstavovanie existujúcich zastaraných zdrojov. Dlhodobo a udržateľne ušetria iba tie firmy, ktoré budú znižovať celkovú spotrebu energií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne