Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto David Castillo Dominici/freedigitalphoto
4. apríla 2016 16:41 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Křetinský z EPH odmieta, že by skrýval nejaký majetok

V médiách sa objavili informácie, že šéf EPH Daniel Křetínský vlastní cez panamskú firmu Mossack Fonseca firmu na Britských panenských ostrovoch. Podľa EPH je však táto firma plne účelová kvôli vlastníctvu jednej lode.

Šéf energetického koncernu EPH Daniel Křetínský odmieta, že by prostredníctvom panamskej spoločnosti Mossack Fonseca zakrýval skutočné vlastníctvo svojich spoločností, alebo sa vyhýbal plateniu daní. Tvrdí to EPH v reakcii na medializované informácie, že spolu s ďalšími desiatkami českých občanov sa mal objaviť v dokumentoch Panama Papers. Podľa portálu e15.cz mal totiž cez spoločnosť Mossack Fonseca vlastniť firmu na Britských panenských ostrovoch. Tá je však podľa EPH zriadená účelovo iba kvôli vlastníctvu jednej lode.

„Daniel Křetínský nevyužíva a nikdy nevyužíval akékoľvek panamské ani iné anonymné štruktúry k zakrývaniu skutočného vlastníctva spoločností. Takisto nevyužíval, ani nevyužíva žiadne nelegálne alebo neetické postupy v oblasti daňového plánovania,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti EPH s tým, že len na dani z príjmu za rok 2014 odviedli spoločnosti spoluovládané Danielom Křetínským v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku a ďalších krajinách Európskej únie vyše 7 mld. českých korún (CZK).

Ako sa ďalej konštatuje vo vyhlásení koncernu, vlastnícka štruktúra EPH, EP Industries, Czech News Center ako aj ďalších spoločností je plne transparentná a pri všetkých firmách sú uverejnení finálni vlastníci. „Daniel Křetínský nevlastní iné firmy, než u ktorých je ako skutočný vlastník uvádzaný. To znamená, že nevyužíva žiadne trusty alebo netransparentné vlastnícke štruktúry,“ uvádza EPH.

V médiách sa podľa EPH v tejto súvislosti spomína uvedená spoločnosť z Britských panenských ostrovov Wonderful Yacht Holdings Ltd, ktorej vlastníkom je skutočne Daniel Křetínský. Jej jediným účelom je však podľa spoločnosti vlastníctvo katamaránu, ktorý jeho pôvodný vlastník predával nie ako aktívum, ale práve so spomínanou spoločnosťou, ktorú na Panenských ostrovoch založil výhradne za účelom vlastníctva tejto lode. „Inými slovami, loď sa mohla kúpiť iba spolu s touto firmou. Táto transakcia nemala absolútne žiadne daňové implikácie v Českej republike ani inde,“ konštatuje sa vo vyhlásení. Skutočnosť, že vlastníkom firmy Wonderful Yacht Holdings je Křetínský, pritom podľa EPH uvádzajú v rámci všetkých protimonopolných konaní českých aj európskych protimonopolných úradov.

Pod heslom Panama Papers informovali v nedeľu večer médiá po celom svete o firmách v tzv. daňových rajoch, v ktorých politici, podnikatelia, rôzni prominenti, kriminálnici či športovci „ukryli“ vysoké finančné čiastky. Informácie pochádzajú z obrovského úniku 11,5 milióna dokumentov panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca. Podľa správ ukazujú, ako pomáhala klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní, ako aj jej spojenie okrem iných so 72 súčasnými alebo bývalými šéfmi štátov, vrátane diktátorov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame