Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP distribúcia SPP distribúcia
Ilustračné foto. SITA
2. júna 2014 11:10 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Křetinský už má peniaze na ovládnutie EPH

Miliardár Daniel Křetinský si zobral úver vo výške 1,8 miliárd eur. Časť z týchto peňazí bude pritom slúžiť na financovanie odkúpenia štyridsaťpercentného podielu v EPH, ktorý vlastní skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera.

Miliardár Daniel Křetinský a skupina J&T urobili ďalší významný krok k úplnému ovládnutiu Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Podarilo sa im totiž od bánk získať úver 1,8 miliardy eur. Uviedol to portál E15.cz s odvolaním sa na zdroje z bankových kruhov. Časť z týchto peňazí bude pritom slúžiť na financovanie odkúpenia štyridsaťpercentného podielu v EPH, ktorý vlastní skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. Ďalších štyridsať percent akcií holdingu kontroluje skupina J&T a zostávajúcu pätinu drží jeho šéf Daniel Křetinský.

Dohodu o pôžičke podľa spomínaných zdrojov podpísali v závere minulého týždňa. Úver pre Křetinského a skupinu J&T zaisťovali štyri bankové domy: americká Citibank, britská Royal Bank of Scotland, francúzska Société Générale a talianska UniCredit. Okrem týchto bánk sa však na úvere podieľajú aj ďalšie finančné inštitúcie.

Táto pôžička nadväzuje na skoršiu transakciu. Ide totiž o refinancovanie pôvodného akvizičného úveru 1,5 mld. eur, ktorý poskytlo holdingu konzorcium bánk v januári 2013 na nákup 49-percentného podielu vo firme Slovenský plynárenský priemysel od európskych energetických firiem E. ON a GDF Suez. Od začiatku roka 2013 EPH už dokázal z tohto úveru splatiť vyše pol miliardy eur, píše E15.cz.

EPH tak teraz cez firmu Slovak Gas Holding drží spomenutý podiel a plnú manažérsku kontrolu v plynárenských aktívach, ktoré pokrývajú tranzit, distribúciu a skladovanie plynu na Slovensku. Vlastní spoločnosti Eustream, SPP Distribúcia, firmu Nafta alebo Pozagas.

Okrem peňazí z úveru sa na odkúpenie Kellnerovej časti EPH použijú rovnako výnosy z predaja dlhopisov skupiny EP Energy (súčasť EPH) a dividendy zo spoločností, ktoré sú súčasťou energetického a priemyselného holdingu. Pri zháňaní peňazí rokoval Křetinský už skôr aj s austrálskou investičnou bankou Macquarie, ale tieto rokovania skončili neúspešne, uzatvára E15.cz.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame