Kresťanskí demokrati chcú riešiť v pléne energetickú chudobu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Podpredseda NR SR Ján Figeľ (vpravo) a poslanci za KDH Ján Hudacký (dole) a Pavol Zajac (vľavo) SITA

Domácnosti poberajúce dávku v hmotnej núdzi by mali podľa návrhu KDH dostávať na energie takzvanú energetickú dávku, na ktorú by sa zložili energetické spoločnosti.

Parlament by sa mal čoskoro zaoberať energetickou chudobou. Kresťanskí demokrati totiž plánujú predložiť na rokovanie pléna návrh zákona o ochrane zraniteľných spotrebiteľov energií, takzvaný zákon o energetickej chudobe. Ako uviedol na utorňajšej tlačovej besede podpredseda KDH Ján Hudacký, podľa ich návrhu zákona zraniteľným spotrebiteľom by bola domácnosť, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi. „Každá taká domácnosť by mala možnosť požiadať z fondu energetickej solidarity o finančný príspevok, takzvanú energetickú dávku. Tá by pokrývala minimálnu potrebu energie,“ dodal Hudacký.

Poskladajú sa firmy

Energetickú dávku by mohli domácnosti v núdzi použiť na vykurovanie, na ohrev vody, či na pripojenie základných spotrebičov ako je práčka, chladnička na elektrinu. „Fond energetickej solidarity bude napĺňaný z príspevkov energetických spoločností, a teda nebude zaťažovať verejný rozpočet,“ uviedol Hudacký. Energetické spoločnosti by na oplátku získali jemnejšiu reguláciu cien energií zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. „Dôjde sa tak k spravodlivejším cenám energií pre ostatných spotrebiteľov,“ myslí si Hudacký. Príspevok energetických spoločností do spomínané fondu by mal podľa kresťanských demokratov určovať regulačný úrad.

Do konca roka 2016

Súčasná vláda sa už riešením energetickej chudoby zaoberala. V júni minulého roka sa kabinet zhodol na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá mala vypracovať potrebnú legislatívu. Pracovná komisia zriadená na Ministerstve hospodárstva SR stále na riešení problému energetickej chudoby pracuje. Pre portál vEnergetike.sk to potvrdil hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták. „Keď budú z jej činnosti prvé výstupy a materiály, určite budeme verejnosť informovať. Koncepcia bude aktualizovaná a predložená vláde podľa zákona o regulácii do konca roka 2016,“ dodal Lupták.

Vlna kritiky

Koncepciu boja s energetickou chudobou vypracoval samotný Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Regulátor v prvotnom návrhu uvažoval najmä nad zavedením špeciálnej tarify. Stretlo sa to však s relatívne silnou vlnou kritiky. V pripomienkovom konaní dostal regulátor vyše stovky väčšinou zásadných pripomienok, najmä od dodávateľov energií. Upozorňovali predovšetkým práve na to, že energetickú chudobu by mal riešiť štát cez svoju sociálnu politiku. Regulačný úrad návrh v pripomienkovom konaní obhajoval tým, že ochrana spotrebiteľov pred energetickou chudobou musí byť postavená na previazaní sociálnej a energetickej politiky štátu.

Čo je energetická chudoba?

Energetická chudoba znamená ťažkosť alebo neschopnosť udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky, ako aj ťažkosť alebo neschopnosť mať k dispozícii za primeranú cenu iné základné energetické služby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za príjemnú teplotu v obývacej izbe považuje 21 °C a v ostatných miestnostiach 18 °C.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky