Krajiny V4 podporujú prijatie dohody o klíme v Paríži

19. júna 2015 18:19
Autor: SITA

V Bratislave v piatok vyvrcholilo slovenské predsedníctvo V4, odovzdávame ho Českej republike

Emisie
Ilustračné foto. SITA/AP

Krajiny Visegrádskej štvorky podporujú prijatie právne záväznej a univerzálnej dohody o klíme, o ktorej sa bude rozhodovať na Konferencii OSN o klimatických zmenách v Paríži. Podporu pre navrhované klimatické zmeny prišiel do Bratislavy hľadať francúzsky prezident Francoise Hollande. „Získal som plnú podporu na negociácie, ktoré sa začali a budú zavŕšené v Paríži na konferencii,“ uviedol francúzsky prezident. Cieľom je znižovanie emisií CO2 a udržanie nárastu priemernej globálnej teploty pod hranicou dvoch stupňov Celzia.

V oblasti energetiky sa predstavitelia V4 a Francúzska zhodli na potrebe diverzifikácie zdrojov a prepravných trás energií. Zároveň je podľa nich potrebné dosiahnuť maximálne a cenovo efektívne využitie existujúcej infraštruktúry. Politici sa zhodli aj na potrebe podporiť programy na výskum a inovácie v energetickej sfére. Predstavitelia všetkých piatich krajín podporili vytvorenie Energetickej únie.

Piatkový summit v Bratislave bol vyvrcholením jednoročného slovenského predsedníctva vo V4, ktoré sa končí tento mesiac. Po Slovensku preberá predsednícke žezlo Česká republika. Slovenský premiér zdôraznil, že značka V4 silnie v očiach partnerov. Pre Slovensko je tento formát podľa premiéra „najstabilnejšou a najefektívnejšou regionálnou platformou v strednej Európe“. Francúzsko bolo na rokovanie pozvané, lebo je pre krajiny V4 jedným z najdôležitejších strategických partnerov v Európe. Obe strany sa dohodli na pokračovaní pravidelného dialógu.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?