Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Krajiny V4 podporujú prijatie dohody o klíme v Paríži

Emisie
Ilustračné foto. SITA/AP

V Bratislave v piatok vyvrcholilo slovenské predsedníctvo V4, odovzdávame ho Českej republike

Krajiny Visegrádskej štvorky podporujú prijatie právne záväznej a univerzálnej dohody o klíme, o ktorej sa bude rozhodovať na Konferencii OSN o klimatických zmenách v Paríži. Podporu pre navrhované klimatické zmeny prišiel do Bratislavy hľadať francúzsky prezident Francoise Hollande. „Získal som plnú podporu na negociácie, ktoré sa začali a budú zavŕšené v Paríži na konferencii,“ uviedol francúzsky prezident. Cieľom je znižovanie emisií CO2 a udržanie nárastu priemernej globálnej teploty pod hranicou dvoch stupňov Celzia.

V oblasti energetiky sa predstavitelia V4 a Francúzska zhodli na potrebe diverzifikácie zdrojov a prepravných trás energií. Zároveň je podľa nich potrebné dosiahnuť maximálne a cenovo efektívne využitie existujúcej infraštruktúry. Politici sa zhodli aj na potrebe podporiť programy na výskum a inovácie v energetickej sfére. Predstavitelia všetkých piatich krajín podporili vytvorenie Energetickej únie.

Piatkový summit v Bratislave bol vyvrcholením jednoročného slovenského predsedníctva vo V4, ktoré sa končí tento mesiac. Po Slovensku preberá predsednícke žezlo Česká republika. Slovenský premiér zdôraznil, že značka V4 silnie v očiach partnerov. Pre Slovensko je tento formát podľa premiéra „najstabilnejšou a najefektívnejšou regionálnou platformou v strednej Európe“. Francúzsko bolo na rokovanie pozvané, lebo je pre krajiny V4 jedným z najdôležitejších strategických partnerov v Európe. Obe strany sa dohodli na pokračovaní pravidelného dialógu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 19. júna 2015 18:19

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...