Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie
Ilustračné foto. SITA/AP
19. júna 2015 18:19 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Krajiny V4 podporujú prijatie dohody o klíme v Paríži

V Bratislave v piatok vyvrcholilo slovenské predsedníctvo V4, odovzdávame ho Českej republike

Krajiny Visegrádskej štvorky podporujú prijatie právne záväznej a univerzálnej dohody o klíme, o ktorej sa bude rozhodovať na Konferencii OSN o klimatických zmenách v Paríži. Podporu pre navrhované klimatické zmeny prišiel do Bratislavy hľadať francúzsky prezident Francoise Hollande. „Získal som plnú podporu na negociácie, ktoré sa začali a budú zavŕšené v Paríži na konferencii,“ uviedol francúzsky prezident. Cieľom je znižovanie emisií CO2 a udržanie nárastu priemernej globálnej teploty pod hranicou dvoch stupňov Celzia.

V oblasti energetiky sa predstavitelia V4 a Francúzska zhodli na potrebe diverzifikácie zdrojov a prepravných trás energií. Zároveň je podľa nich potrebné dosiahnuť maximálne a cenovo efektívne využitie existujúcej infraštruktúry. Politici sa zhodli aj na potrebe podporiť programy na výskum a inovácie v energetickej sfére. Predstavitelia všetkých piatich krajín podporili vytvorenie Energetickej únie.

Piatkový summit v Bratislave bol vyvrcholením jednoročného slovenského predsedníctva vo V4, ktoré sa končí tento mesiac. Po Slovensku preberá predsednícke žezlo Česká republika. Slovenský premiér zdôraznil, že značka V4 silnie v očiach partnerov. Pre Slovensko je tento formát podľa premiéra „najstabilnejšou a najefektívnejšou regionálnou platformou v strednej Európe“. Francúzsko bolo na rokovanie pozvané, lebo je pre krajiny V4 jedným z najdôležitejších strategických partnerov v Európe. Obe strany sa dohodli na pokračovaní pravidelného dialógu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies