Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto SITA/AP
14. októbra 2013 15:04 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Krajiny V4 nesúhlasia s väčšími právomocami Komisie

Krajiny V4, ktorých predstavitelia sa v pondelok stretli v Budapešti, nechcú, aby mala Európska komisia (EK) silnejšie kompetencie v oblasti jadrovej bezpečnosti. V metropole Maďarska sa premiéri štátov V4 dohodli na spoločnom postoji k návrhu zmeny smernice o jadrovej bezpečnosti, ktorou chce Európska komisia zvýšiť jadrovú bezpečnosť v Európskej únii a minimalizovať tak riziká možnej jadrovej katastrofy.

„Nevieme si predstaviť, že by Európska komisia prevzala významnejšie právomoci v oblasti jadrovej bezpečnosti, toto patrí do národnej suverenity a príslušných medzinárodných organizácií. Takýto presun kompetencií by viedol k ďalšej politizácii v tejto oblasti,“ vyhlásil po rokovaní predsedov vlád slovenský premiér Robert Fico. Ako povedal, krajiny V4 nesúhlasia s touto zmenou v takom tempe a v takom obsahu, v akom je pripravená. Slovensko podľa Fica odmieta politizáciu výroby elektrickej energie z jadra, ktorú začíname pociťovať na pôde EÚ. Rešpektujeme krajiny, ktoré jadro nevyužívajú, ale očakávame, že tieto štáty budú rešpektovať to, že my jadro používame, dodal Fico. „Každá krajina má právo vybrať si taký mix, aký považuje za správny,“ poznamenal.

„Všetci podporujeme jadrovú energiu, ide o dôležitú vec a ani v budúcnosti sa bez nej európska ekonomika nezaobíde,“ povedal maďarský premiér Viktor Orbán. Podľa Orbána má každá krajina právo na to, aby svoju energiu získavala zo zdrojov, ktoré vyhovujú jej špecifikám. EÚ nesmie príliš regulovať túto oblasť, doplnil. O vzájomnej podpore v oblasti energetiky hovoril aj český premiér Jiří Rusnok a poľský predseda vlády Donald Tusk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies