Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kotol
Ilustračné foto SITA
14. februára 2018 10:44 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Kotly na biomasu najviac prispeli k navýšeniu inštalovaného výkonu OZE

Podpora malých OZE navýšila inštalovaný výkon zelených zdrojov na Slovensku o 80 megawattov.

Vďaka štátnym dotáciám pre slovenské domácnosti na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) sa navýšil inštalovaný výkon zelených zdrojov na Slovensku o 80 megawattov. Najväčšou mierou zo štyroch podporovaných malých OZE k tomu prispeli kotly na biomasu. „Na kotly na biomasu pripadá až 32 megawattov, hoci podporených bolo len necelých 1 350 kusov celkovou sumou dva milióny eur,“ uviedla generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Svetlana Gavorová.

Kotly na biomasu patria podľa energetickej agentúry v pomere k inštalovanému výkonu medzi finančne najmenej náročné. „Vzhľadom na to bol od začiatku projektu stanovený maximálny príspevok na inštaláciu 1 500 eur,“ dodala Gavorová. Domácnosti, ktoré plánujú inštalovať kotol na biomasu, budú mať príležitosť získať podporu v samostatnom kole projektu Zelená domácnostiam 13. marca. Na toto kolo je vyčlenená alokácia v sume 2,35 milióna eur.

„Z výšky priemerného príspevku na inštaláciu kotlov na biomasu vyplýva, že vydaných by mohlo byť viac ako 1 500 poukážok. Alokácia je dostatočne vysoká. Preto je pravdepodobné, že pokryje žiadosti všetkých domácností, ktoré prejavia záujem o príspevok a chcú využívať moderné kotly na biomasu už nasledujúcu vykurovaciu sezónu,“ doplnila Gavorová.

Jednou z podmienok získania príspevku v prípade kotlov na biomasu je, že domácnosti nimi nahradia kotly na fosílne palivá. Podporené zariadenia zároveň musia spĺňať požadované technické parametre. „Všetky kotly na biomasu zapísané v zozname oprávnených zariadení dosahujú vysoké účinnosti premeny energie a neprekračujú hodnoty emisných limitov, plynných organických zlúčením a pevných častí vyplývajúce z európskeho nariadenia,“ konštatovala Gavorová.

SIEA doteraz z eurofondov a zo štátneho rozpočtu podporila nákup a inštaláciu 11 660 malých OZE. Domácnostiam boli preplatené poukážky v hodnote 25,8 milióna eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame