Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kosit
Zberný dvor spoločnosti KOSIT v Košiciach. SITA
28. februára 2014 11:50 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

KOSIT investoval do spaľovne vyše 28 miliónov eur

Cieľom projektu bolo dosiahnuť väčšie energetické zhodnotenie odpadov. Okrem tepla pre vykurovanie sa po rekonštrukcii vyrába aj zelená elektrická energia.

Košická akciová spoločnosť KOSIT investovala do druhej etapy modernizácie svojej spaľovne 28,451 mil. eur . Očakávaná návratnosť investície je osem rokov. Informoval o tom v piatok zástupca majoritného akcionára a predseda predstavenstva spoločnosti KOSIT Alberto Gerotto. Cieľom projektu bolo dosiahnuť väčšie energetické zhodnotenie odpadov. Okrem tepla pre vykurovanie sa po rekonštrukcii vyrába v spaľovni aj zelená elektrická energia.

Vyrábajú elektrinu

„Druhá rekonštrukcia spaľovne sa realizovala v rokoch 2010 až 2013. Najväčšia investícia v histórii firmy do spaľovne predstavovala sumu vyše 28 miliónov eur,“ povedal Gerotto. Druhá etapa rekonštrukcie zahŕňala výmenu starého kotla „K2“ za nový, generálnu opravu roštového systému, výstavbu nového zariadenia na čistenie spalín pre nový kotol „K2“ a inštaláciu nového zariadenia turbína-generátor na výrobu elektrickej energie.

Kondenzačná parná turbína s využiteľným výkonom šesť megawattov je schopná vyrobiť za rok maximálne 48 tis. megawatthodín elektrickej energie, ktorú spoločnosť predáva do rozvodnej siete. Nové zariadenie zabezpečí splnenie záväzných emisných limitov podľa našich aj európskych predpisov. Monitorovací systém umožní udržať konštantne pod kontrolou emisné hodnoty. Momentálne spoločnosť plánuje rekonštrukciu kotla „K1“.

Investovali desiatky miliónov

Podľa Gerotta po dvadsiatich rokoch fungovania spaľovne, technicky a morálne zastaranej, mali majitelia spoločnosti KOSIT záujem vybudovať modernú spaľovňu, ktorá bude spĺňať všetky environmentálne, technické a technologické parametre na úrovni dnes existujúcich špičkových technológií v Európe. KOSIT od svojho vzniku investoval vyše 38 miliónov eur do spaľovne odpadov, aby ju zmenil na modernú prevádzku energetického zhodnocovania, spĺňajúcu kritéria BAT. Ako dodal, spoločnosť buduje komplexný integrovaný systém nakladania s odpadmi. „Integrovaný systém nakladania s odpadom spoločnosti KOSIT, ktorý začíname realizovať, rieši hierarchiu nakladania s odpadom, chráni ovzdušie a ostatné zložky životného prostredia práve znižovaním objemu skládok a ich rekultiváciou, i samotným materiálovým a energetickým zhodnocovaním odpadu,“ dodal.

Spoločnosť KOSIT patrí medzi päť najvýznamnejších spoločností na Slovensku zaoberajúcich sa odpadovým hospodárstvom. Zároveň patrí medzi dve spoločnosti na Slovensku, ktoré vlastnia energetické zariadenie na zhodnotenie odpadu – spaľovňu. V súčasnosti poskytuje služby pre približne 260 tis. obyvateľov východného Slovenska a pre okolo 500 podnikateľských subjektov. Ročne nakladá s vyše 80 tis. tonami odpadu. Spoločnosť zamestnáva viac ako 400 pracovníkov.

Akcionármi spoločnosti KOSIT v súčasnosti sú 4 ITALY ENERGY & ENVIRONMENT, S.r.L s podielom 52,18 %, Mesto Košice s podielom 34 % a firma FINEST S.p.A., ktorá vlastní 13,82 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame