Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
16. septembra 2013 17:51 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Košickí mestskí poslanci zakázali ťažbu uránu na Jahodnej

Zákaz ťažby uránu na chránenom ložiskovom území v prímestskej rekreačnej lokalite Jahodná Kurišková schválili v pondelok košickí mestskí poslanci na rokovaní mestského zastupiteľstva. Stalo sa tak v rámci rozpravy o zmene územného plánu mesta Košice. V rozprave o tomto bode poslanec Ján Süli navrhol doplniť uznesenie o schválení zmien a doplnkov v územnom pláne o ďalší samostatný bod, podľa ktorého košické mestské zastupiteľstvo zakazuje ťažiť urán v lokalite Jahodná Kurišková a súčasne ukladá zapracovať toto uznesenie do územného plánu mesta. Povedal, že je to potrebné, aby banský úrad nemohol začať konanie o vytýčení dobývacieho územia bez účasti mesta. Za bola väčšina poslancov.

Ako po skončení rokovania o tomto bode povedal primátor Richard Raši pre agentúru SITA, Süliho doplňujúci návrh vníma pozitívne, pretože je to totožný návrh s tým, ktorý už bol prijatý v rámci prerokovania informatívnej správy o krokoch mesta v súvislosti s ložiskom uránu na Jahodnej, kde sa stanovilo, že mesto k tomu vypracuje samostatný návrh zmien a doplnkov územného plánu, ktorý sa bude týkať lokality Jahodná. Na otázku, že Süliho uznesenie sa od predchádzajúceho líši tým, že doslovne zakazuje ťažbu v chránenom ložiskovom území, Raši odvetil, že poslanci môžu schváliť, čo chcú. „Jediné riziko by z toho vplývalo vtedy, keby toto schválenie bolo nezákonné, ale to už musia povedať odborníci. Pokiaľ je to v poriadku, tak je to platné,“ povedal Raši.

Dodal, že ide o uznesenie zastupiteľstva a nie o zmenu územného plánu, čiže je to potvrdenie zámeru mesta a mestského zastupiteľstva. „Podpíšem všetky uznesenia, ktoré mestské zastupiteľstvo dnes schváli. Iba keby som bol upozornený, že niektoré je protiprávne. Ale podľa mňa uznesenie bolo naformulované tak, že protiprávnym nie je,“ povedal v pondelokRaši.

O vyjadrenie agentúra SITA požiadala hovorcu spoločnosti Ludovika Energy Maroša Havrana. „Pán poslanec Süli v niekoľký bodoch oklamal poslancov mestského zastupiteľstva. Povedal, že je to treba, aby banský úrad nemohol začať konanie o vytýčení dobývacieho územia bez účasti mesta, no podľa banského zákona banský úrad nesmie začať konanie bez účasti mesta. Zákaz ťažby uránu na chránenom ložiskovom území nie je v kompetencii mesta a je v rozpore s banským zákonom. Tak, ako hovorí materiál mesta. Vyhlásenie chráneného ložiskového územia a dobývacieho priestoru je v kompetencii banského úradu, a preto nemôže byť predmetom zmien a doplnkov územného plánu,“ uviedol Havran.

Spoločnosť Ludovika Energy robí prieskum na chránenom území uránovo molybdénových rúd v lokalite Jahodná-Kurišková od roku 2005. Proti ťažbe uránu sa zdvihla veľká vlna odporu občanov. Petíciu proti ťažbe uránu podpísalo okolo 100 tis. občanov, desiatky obcí a miest aj ochranárskych organizácií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies