Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo
Ilustračné foto SITA
20. apríla 2016 15:18 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

V košickej teplárni idú prepúšťať

Postupné prepúšťanie sa dotkne okolo 80 zamestnancov. Dôvodom je snaha udržať cenu tepla pre ďalšie obdobie a nutnosť splácať bankové úvery.

Spoločnosť Tepláreň Košice (TEKO) tohto roku pristúpi k viacerým úsporným opatreniam, aby udržala konkurenčnú cenu tepla. Informovala o tom kancelária predsedu predstavenstva TEKO. „Z dôvodu nutnosti splácať bankové úvery, ako i z dôvodu potreby udržať konkurenčnú cenu tepla pre ďalšie obdobie, pristúpilo TEKO k realizácii viacerých úsporných opatrení. Vedenie spoločnosti prerokovalo svoje plány s odborovou organizáciou aj zamestnancami a informovalo ich o zámere postupného zníženia počtu zamestnancov v roku 2016 o približne 80 osôb,“ uviedla spoločnosť.

Racionalizačné opatrenia

Podľa stanoviska kancelárie predsedu predstavenstva všetky opatrenia sú nevyhnutné pre zaistenie konkurencieschopnosti a prevádzkyschopnosti firmy v priebehu nasledujúcich rokov. Manažment spoločnosti pristúpil k nevyhnutným racionalizačným opatreniam s cieľom udržania jednej z najnižších cien tepla na Slovensku. Rovnako si uvedomuje svoj záväzok vo vzťahu k vyše 78-tisícom košických domácností a ďalším odberateľom tepla v meste Košice.

Nepriaznivé počasie pre teplárov

TEKO argumentuje, že významným faktorom ovplyvňujúcim ekonomiku spoločnosti bolo v posledných rokoch počasie, nakoľko posledné štyri roky boli z hľadiska priemernej teploty najteplejšie v histórii meteorologických meraní. To malo zásadný negatívny vplyv na výrobu a predaj tepla. Spoločnosť poukázala aj na skutočnosť, že od roku 2006 realizovala rozsiahlu modernizáciu a ekologizáciu svojich výrobných zariadení. Celková výška investícií dosiahla 147 miliónov eur. Ekologizácia bola ukončená dvoma investíciami do odsírenia a denitrifikácie kotlov v decembri 2015. Tieto investície boli nevyhnutné pre dosiahnutie plného súladu s predpismi na ochranu čistoty ovzdušia zo strany Európskej únie a umožnenie prevádzkovania teplárne aj po 1. januári 2016. Projekty boli čiastočne financované z prostriedkov Európskeho fondu pre regionálny rozvoj vo výške 34 miliónov eur. Zvyšnú časť prostriedkov predstavovali vlastné a úverové zdroje.

Tepláreň Košice patrí medzi najväčších výrobcov a distribútorov tepla v centralizovanom zásobovaní teplom na Slovensku. V súčasnosti v Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla s inštalovaným tepelným výkonom 501 MWt a inštalovaným elektrickým výkonom 121 MWe. Približne 70 % tepla odoberá mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo s.r.o. Košice, ktorá zásobuje väčšinu košických domácností. Zákazníkmi spoločnosti sú aj viaceré nemocnice, školy, priemyselné prevádzky, podnikateľské a obchodné centrá. Z celkových ročných dodávok tepla tvoria približne 64 % domácnosti a 36 % ostatní odberatelia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame