Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tepláreň Košice
Kotolňa v podniku Tepláreň Košice SITA
20. augusta 2013 11:17 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Košická tepláreň plánuje niekoľko miliónovú investíciu

Spoločnosť Tepláreň Košice, a.s. (TEKO) plánuje investíciu za vyše 27 mil. eur. Prostriedky pôjdu na ekologizáciu parného kotla. „Jedná sa o výstavbu zariadenia na odsírenie uhoľných kotlov s cieľom plnenia emisných limitov platných od roku 2016,“ informovala košická tepláreň vo vyhlásenom tendri.

Projekt chce spoločnosť financovať aj prostredníctvom eurofondov. Podnik plánuje využiť prostriedky z operačného programu životné prostredie určené na ochranu ovzdušia. Celý projekt by mal byť ukončený do zhruba dvoch rokov od zadania zákazky. Potenciálni záujemcovia sa môžu o zákazku uchádzať do 24. septembra tohto roka. Tepláreň neplánuje využiť elektronickú aukciu.

Tepláreň Košice, a.s. patrí medzi najväčších výrobcov a distribútorov tepla vo forme horúcej vody a pary v centralizovanom zásobovaní teplom na Slovensku. V súčasnosti v Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla o inštalovanom tepelnom výkone 618 megawattov a inštalovanom elektrickom výkone 121 megawattov. Okrem tepla spoločnosť vyrába aj elektrickú energiu a poskytuje podporné služby a regulačnú elektrinu pre potreby elektrizačnej sústavy SR. Približne 72 % tepla odoberá mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo, s.r.o. Košice, ktorá zásobuje väčšinu košických domácností. Z celkových ročných dodávok tepla tvoria približne 66 % domácnosti a 34 % ostatní odberatelia. Firmu ku koncu vlaňajška zamestnávala 493 pracovníkov.

Akcionárom spoločnosti TEKO je Fond národného majetku Slovenskej republiky, ktorý vlastní 100% akcií. Košickú tepláreň už viackrát chcela predať pravicová vláda. Nikdy to však nestihla a po príchode ľavicovej vlády pod vedením Roberta Fica sa privatizácia tak košickej, ako aj ďalších teplární vlastnených štátom, zastavila.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame