Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Areál spoločnosti TEKO Košice Tepláreň
Areál spoločnosti TEKO SITA
21. septembra 2017 13:33 TeploAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Košická tepláreň oslavuje päťdesiatku

V súčasnosti Tepláreň Košice zásobuje teplom viac ako 78 tisíc domácností a ročne dodá vyše 3 000 terajoulov tepla.

Najväčšia tepláreň na Slovensku, tá v Košiciach, dodáva teplo svojim odberateľom už vyše päť dekád. Hoci jej oficiálny vznik sa datuje v roku 1968, prvé teplo z košickej teplárne pocítili obyvatelia sídliska Terasa ešte začiatkom 60-tych rokov. Koncom 70-tych rokov začala výstavba druhej časti Teplárne Košice, ktorá vyvrcholila v roku 1989 spustením prevádzky dispečerského riadenia teplárenskej sústavy.

Takmer 80 tisíc domácností

V súčasnosti Tepláreň Košice zásobuje teplom v metropole východu viac ako 78 tisíc domácností, všetky významné priemyselné a obchodné centrá, najväčší štadión v Košiciach Steel arénu, obe univerzity aj nemocnicu. Za rok pritom svojim odberateľom dodá prostredníctvom takmer 300 kilometrov primárnych a sekundárnych rozvodov vyše 3 000 terajoulov tepla.

Od roku 2005 investovala Tepláreň Košice 125 miliónov eur do projektov ekologizácie, obnovy výrobných zariadení a rozvodov. Náhradou parného systému za horúcovodný Tepláreň Košice skvalitnila dodávku tepla pre koncových odberateľov, znížila tepelné straty a znížila produkciu emisií. Vďaka všetkým rozsiahlym investíciám do rekonštrukcie a obnovy je výroba tepla v Teplárni Košice od 1. januára 2016 plne v súlade so smernicou Európskej Únie o ochrane čistoty ovzdušia a dodržaní emisných limitov.

„V teplárni sme od začiatku dbali na výrobu ekologického tepla. Kontinuálne sme monitorovali objem emisií a s rozvojom trendu a technológií v zahraničí sme sa rozhodli prioritne smerovať budúcnosť Teplárne Košice k zabezpečeniu výroby spoľahlivého, zdravého a bezpečného tepla za prijateľnú cenu,“ tvrdí generálny riaditeľ Teplárne Košice Ladislav Koch. Ako dodal, v blízkom čase by sa firma chcela zamerať na rekonštrukciu primárnych rozvodov a výstavbu novej technológie pre vysokoúčinnú výrobu elektriny a tepla.

Vykurovanie z centrálnych zdrojov pritom podľa predsedu predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislava Janiša prispieva k zachovaniu bezpečného životného prostredia pri adekvátnej cene za teplo. „Dôkazom toho je stratégia Európskej Únie, ktorú Slovensko akceptuje a jej prioritou je využívanie centrálnych systémov tepla s cieľom míňať menej energie, mať zdravšie ovzdušie, recyklovať, používať obnoviteľné zdroje, energeticky využívať odpad a podobne. Mnohé európske krajiny nám naše centrálne systémy výroby tepla závidia a nepochybne k nim patrí aj košická tepláreň,“ dodal Janiš.

Strategický podnik

Košická tepláreň je strategickým podnikom aj v očiach samotného mesta Košice. Podľa námestníka primátora Martina Petruška, je spoločnosť stabilným partnerom v prípade dodávok tepla obyvateľom mesta Košice. „Osobitne si vo vedení mesta ceníme prístup košickej teplárne k prebiehajúcej rekonštrukcii električkových tratí. Bez vzájomnej spolupráce by mesto Košice nebolo schopné dodržať termíny rekonštrukcie, keďže popri väčšine električkových tratí vedú aj rozvody tepla,“ skonštatoval.

Tepláreň Košice, a. s. v skratke TEKO, a. s. patrí medzi najväčších výrobcov a distributérov tepla v centralizovanom zásobovaní teplom na Slovensku. V súčasnosti v Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla o inštalovanom tepelnom výkone 501 MWt a inštalovanom elektrickom výkone 121 MWe. Okrem výroby tepla a elektrickej energie spoločnosť poskytuje aj podporné služby a regulačnú elektrinu pre potreby elektrizačnej sústavy SR. Hlavnými odberateľmi elektrickej energie sú Východoslovenská distribučná, a.s. a Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. Približne 70 % tepla odoberá mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo s.r.o. Košice, ktorá zásobuje väčšinu košických domácností. Zákazníkmi spoločnosti sú aj Technická univerzita, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Steel aréna, viaceré nemocnice, školy, priemyselné prevádzky, podnikateľské centrá a všetky väčšie obchodné centrá v Košiciach. Z celkových ročných dodávok tepla tvoria približne 63 % domácnosti a 37 % ostatní odberatelia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame