Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uhlie
Ilustračné foto dan/FreeDigitalPhotos.net
6. októbra 2016 12:09 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

Košická tepláreň nakupuje uhlie

Štátna tepláreň zaplatí trom firmám za dodávku čierneho energetického uhlia zhruba osem miliónov eur.

Štátna spoločnosť Tepláreň Košice pred nadchádzajúcou vykurovacou sezónou uzavrela tri zmluvy s dodávateľmi uhlia. Uhlie nakúpi od spoločností Slovenergo, S-Plus Trade Consulting a Kimex. Týmto firmám zaplatí košická tepláreň za dodávku čierneho energetického uhlia zhruba osem miliónov eur. Od októbra do konca mája by mali spomínané spoločnosti dodať do košickej teplárne 70 tisíc ton uhlia.

Ako vyplýva zo zmlúv zverejnených v centrálnom registri, najviac uhlia dodá Teplárni Košice bratislavská spoločnosť Slovenergo, za ktorou stojí aj na Cypre registrovaná firma Tamachi Limited. Tá dodá celkovo 35 tisíc ton čierneho uhlia. Zinkasuje za to necelé štyri milióny eur. Tona uhlia od tejto spoločnosti tak vyjde košickú tepláreň na 94,80 eura za tonu.

Vranovská spoločnosť S-Plus Trade Consulting by mala podľa uzavretej zmluvy do košickej teplárni dodať 23 tisíc ton uhlia. Na oplátku by mala od októbra do konca mája dostať od teplárne približne 2,6 milióna eur. Košická spoločnosť Kinex by mala za dodávku 12 tisíc ton čierneho energetického uhlia zinkasovať zhruba 1,4 milióna eur. Aj pri týchto dvoch spoločnostiach bude stáť jedna tona uhlia 94,80 eura.

Tepláreň Košice patrí medzi najväčších výrobcov a distribútorov tepla v centralizovanom zásobovaní teplom na Slovensku. V súčasnosti v Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla s inštalovaným tepelným výkonom 501 MWt a inštalovaným elektrickým výkonom 121 MWe. Približne 70 % tepla odoberá mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo s.r.o. Košice, ktorá zásobuje väčšinu košických domácností. Zákazníkmi spoločnosti sú aj viaceré nemocnice, školy, priemyselné prevádzky, podnikateľské a obchodné centrá. Z celkových ročných dodávok tepla tvoria približne 64 % domácnosti a 36 % ostatní odberatelia. Jediným akcionárom košickej teplárne je štát.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame