Kontrola NKÚ v elektrárňach zatiaľ bez trestného stíhania

11. novembra 2015 12:03

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a vyšetrovateľ stále vyhodnocujú protokol Najvyššieho kontrolného úradu SR z kontroly v Slovenských elektrárňach.

Mochovce
Pohľad na areál Atómovej elektrárne Mochovce SITA

Šéf Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) Karol Mitrík na prelome augusta a septembra viackrát zopakoval, že kontrolou jeho inšpektorov v Slovenských elektrárňach by sa mala zaoberať tak Generálna prokuratúra SR, ako aj Finančné riaditeľstvo SR. Mitrík bol presvedčený, že výsledky kontroly boli natoľko závažné. O aké závažné zistenia išlo, však prezradiť nechcel. Vraj mu to nedovoľoval zákon, keďže protokol o výsledku kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami bol, respektíve stále je v režime ‘vyhradené’. Po zhruba troch mesiacoch, odkedy sa Mitrík rozhodol o postúpení kontrolných zistení na posúdenie Generálnej prokuratúre SR, sa však zatiaľ voči nikomu nevedie trestné stíhanie.

Protokol stále vyhodnocujú

Kontrolou NKÚ v elektrárňach sa zaoberá Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová, protokol z kontroly sa stále vyhodnocuje. „V súčasnosti prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR a vyšetrovateľ vyhodnocujú protokol NKÚ,“ uviedla Tökölyová. Ešte strohejšie v tejto veci bolo Finančné riaditeľstvo SR. „Na otázky nie je možné odpovedať z hľadiska povinnosti zachovať daňové tajomstvo,“ odkázala nám hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Patrícia Macíková.

Tajný dokument

Protokol z kontroly NKÚ v najväčšom slovenskom výrobcovi elektriny sa v súčasnosti nachádza u predsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Ten taktiež stále odmieta detaily z kontroly zverejniť. Protokol z kontroly tak stále zostáva tajomným. A to nielen pre verejnosť, ale aj pre väčšinu poslancov Národnej rady SR, keďže oboznámiť sa s ním mohli len poslanci parlamentného finančného výboru. A to aj napriek tomu, že samotní poslanci Národnej rady SR (NR SR) schválili v septembri minulého roka uznesenie, na základe ktorého požiadali NKÚ o vykonanie kontroly. „Správu má pridelený výbor pre financie a rozpočet, je vo vyhradenom režime a oboznamujú sa s ňou poslanci,“ uviedol riaditeľ Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Martin Dorčák. Od šéfa parlamentu sme sa tak napríklad nedozvedeli, že aké sú plány parlamentu so správou NKÚ, a či existuje možnosť, že sa o detailoch správy dozvie verejnosť či všetci poslanci ešte do blížiacich sa parlamentných volieb.

Mlčiaci finančný výbor

Tretí mochovecký blok by mal byť definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.

Veľa sme sa nedozvedeli ani od predsedu Výboru NR SR pre financie a rozpočet Daniela Duchoňa, ktorý umožňuje poslancom výboru nahliadnuť do protokolu z kontroly. Ani po viacerých žiadostiach o odpovede sme sa nedozvedeli, že či sa ešte poslanci výboru oboznamujú s protokolom, a dokedy by malo oboznamovanie ešte trvať. Za zverejnenie správy o kontrole v Slovenských elektrárňach sa postavili len niektorí opoziční poslanci. Podľa nezaradeného poslanca Martina Chrena, ktorý ako poslanec finančného výboru mal tu možnosť nahliadnuť do protokolu, neexistuje dôvod, aby o výsledkoch kontroly nemohol rokovať celý parlament. „Žiaľ, nemôžem hovoriť o detailoch, ale pre mňa správa bola potvrdením toho, čo sme už v minulosti dôrazne kritizovali, vrátane nezrovnalostí pri určení privatizačnej ceny,“ povedal Chren.

Iniciátor bývalý minister

Kontrola NKÚ začala v decembri minulého roka. NKÚ ukončil kontrolu Slovenských elektrární prerokovaním protokolu o výsledku kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami začiatkom augusta. Kontrola mala súvisieť s dostavbou dvoch mochoveckých jadrových blokov. Bývalému ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi sa totiž nepozdávalo neustále zvyšovanie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Požiadal preto predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom požiadajú NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach. Poslanci následne kontrolu schválili.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?