Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce
Pohľad na areál Atómovej elektrárne Mochovce SITA
11. novembra 2015 12:03 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Kontrola NKÚ v elektrárňach zatiaľ bez trestného stíhania

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a vyšetrovateľ stále vyhodnocujú protokol Najvyššieho kontrolného úradu SR z kontroly v Slovenských elektrárňach.

Šéf Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) Karol Mitrík na prelome augusta a septembra viackrát zopakoval, že kontrolou jeho inšpektorov v Slovenských elektrárňach by sa mala zaoberať tak Generálna prokuratúra SR, ako aj Finančné riaditeľstvo SR. Mitrík bol presvedčený, že výsledky kontroly boli natoľko závažné. O aké závažné zistenia išlo, však prezradiť nechcel. Vraj mu to nedovoľoval zákon, keďže protokol o výsledku kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami bol, respektíve stále je v režime ‚vyhradené‘. Po zhruba troch mesiacoch, odkedy sa Mitrík rozhodol o postúpení kontrolných zistení na posúdenie Generálnej prokuratúre SR, sa však zatiaľ voči nikomu nevedie trestné stíhanie.

Protokol stále vyhodnocujú

Kontrolou NKÚ v elektrárňach sa zaoberá Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová, protokol z kontroly sa stále vyhodnocuje. „V súčasnosti prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR a vyšetrovateľ vyhodnocujú protokol NKÚ,“ uviedla Tökölyová. Ešte strohejšie v tejto veci bolo Finančné riaditeľstvo SR. „Na otázky nie je možné odpovedať z hľadiska povinnosti zachovať daňové tajomstvo,“ odkázala nám hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Patrícia Macíková.

Tajný dokument

Protokol z kontroly NKÚ v najväčšom slovenskom výrobcovi elektriny sa v súčasnosti nachádza u predsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Ten taktiež stále odmieta detaily z kontroly zverejniť. Protokol z kontroly tak stále zostáva tajomným. A to nielen pre verejnosť, ale aj pre väčšinu poslancov Národnej rady SR, keďže oboznámiť sa s ním mohli len poslanci parlamentného finančného výboru. A to aj napriek tomu, že samotní poslanci Národnej rady SR (NR SR) schválili v septembri minulého roka uznesenie, na základe ktorého požiadali NKÚ o vykonanie kontroly. „Správu má pridelený výbor pre financie a rozpočet, je vo vyhradenom režime a oboznamujú sa s ňou poslanci,“ uviedol riaditeľ Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Martin Dorčák. Od šéfa parlamentu sme sa tak napríklad nedozvedeli, že aké sú plány parlamentu so správou NKÚ, a či existuje možnosť, že sa o detailoch správy dozvie verejnosť či všetci poslanci ešte do blížiacich sa parlamentných volieb.

Mlčiaci finančný výbor

Tretí mochovecký blok by mal byť definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.

Veľa sme sa nedozvedeli ani od predsedu Výboru NR SR pre financie a rozpočet Daniela Duchoňa, ktorý umožňuje poslancom výboru nahliadnuť do protokolu z kontroly. Ani po viacerých žiadostiach o odpovede sme sa nedozvedeli, že či sa ešte poslanci výboru oboznamujú s protokolom, a dokedy by malo oboznamovanie ešte trvať. Za zverejnenie správy o kontrole v Slovenských elektrárňach sa postavili len niektorí opoziční poslanci. Podľa nezaradeného poslanca Martina Chrena, ktorý ako poslanec finančného výboru mal tu možnosť nahliadnuť do protokolu, neexistuje dôvod, aby o výsledkoch kontroly nemohol rokovať celý parlament. „Žiaľ, nemôžem hovoriť o detailoch, ale pre mňa správa bola potvrdením toho, čo sme už v minulosti dôrazne kritizovali, vrátane nezrovnalostí pri určení privatizačnej ceny,“ povedal Chren.

Iniciátor bývalý minister

Kontrola NKÚ začala v decembri minulého roka. NKÚ ukončil kontrolu Slovenských elektrární prerokovaním protokolu o výsledku kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami začiatkom augusta. Kontrola mala súvisieť s dostavbou dvoch mochoveckých jadrových blokov. Bývalému ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi sa totiž nepozdávalo neustále zvyšovanie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Požiadal preto predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom požiadajú NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach. Poslanci následne kontrolu schválili.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame