Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EPH
Ilustračné foto EPH
31. augusta 2017 16:51 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Konsolidované tržby EPH v minulom roku stúpli o takmer 8 %

Celkové konsolidované tržby Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v minulom roku dosiahli 4,931 mld. eur. Konsolidované čísla však nezahŕňajú výsledky Slovenských elektrární

Energetický a průmyslový holding (EPH) zvýšil v minulom roku svoje konsolidované tržby o takmer 8 % na 4,931 mld. eur. Významnú časť týchto tržieb pritom holding generoval na Slovensku, napriek tomu, že konsolidované výsledky podľa medzinárodných účtovných pravidiel nezahŕňajú údaje za Slovak Power Holding, ktorá ovláda Slovenské elektrárne. Podľa údajov z výročnej správy EPH totiž slovenské podniky holdingu dosiahli v minulom roku tržby 2,02 mld. eur, čo však medziročne znamenalo pokles o 8 %. Súčasťou konsolidovaných výsledkov sú pritom podniky ako SSE a Slovak Gas Holding, ktorý kontroluje podiely v eustreame, SPP – distribúcii či v spoločnosti Nafta.

Konsolidovaný ukazovateľ upraveného zisku EBITDA skupiny EPH v minulom roku dosiahol 1,73 mld. eur, oproti 1,64 mld. eur z roku 2015. „Celkový ukazovateľ konsolidovaného čistého zadlženia bol na úrovni 2,5-násobku EBITDA, čo je vzhľadom k štruktúre aktív skupiny veľmi konzervatívna hodnota a EPH tak patrí medzi najmenej zadlžené energetické skupiny v Európe,“ uvádza v tlačovej správe holding.

Spoločnosti zo skupiny EPH pritom v minulom roku prepravili vyše 60 mld. metrov kubických a distribuovali takmer 5 mld. metrov kubických zemného plynu. Distribuovali tiež bezmála 6 terawatthodín elektrickej energie, dodali viac ako 23 petajoulov tepla a takmer kompletne využili svoje kapacity skladovania zemného plynu v objeme 41 terawatthodín. Firmy, ktoré sú v súčasnosti pod manažérskou kontrolou EPH, vlani vyrobili 101 terawatthodín elektrickej energie, čo holding zaraďuje na siedme miesto v rebríčku najväčších európskych výrobcov elektriny, informuje spoločnosť.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Maďarsku, vo Veľkej Británii a v Poľsku. Pod holding patrí viac ako 50 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov, vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Zamestnáva takmer 25 tisíc ľudí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame