Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Konkurenti OPEC-u ťažbu ropy neznižujú

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Ťažba ropy v USA z nekonvenčných zdrojov na pevnine by mala v druhej polovici roka 2015 mierne klesnúť, ale očakáva sa, že produkcia USA z mora stúpne, uviedol kartel v najnovšej prognóze.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) predpokladá, že dodávky ropy z krajín, ktoré nie sú jej členmi, sa v tomto roku zvýšia. Kartel to uviedol vo svojej prognóze, ktorú zverejnil v utorok. V úvode tohto roka OPEC očakával, že krajiny, ktoré nie sú členmi kartelu, v priebehu roka 2015 znížia dodávky ropy vzhľadom na nižšie ceny čierneho zlata. V najnovšej predikcii však odhad rastu dodávok ropy z týchto krajín zvýšil o približne 90 tis. barelov denne. „Ťažba USA z nekonvenčných zdrojov na pevnine by mala v druhej polovici roka 2015 mierne klesnúť, ale očakáva sa, že produkcia USA z mora stúpne,“ uviedol kartel v pravidelnej mesačnej správe.

OPEC zároveň uviedol, že v tomto roku nepredpokladá dodatočný dopyt po jeho rope napriek rýchlejšiemu globálnemu rastu spotreby. Dôvodom je to, že USA a iné krajiny, ktoré nie sú členmi kartelu, ťažia viac, ako sa prognózovalo. Správa OPEC-u však ukázala, že aj členovia kartelu naďalej zvyšujú dodávky ropy na trh. V júli kartel ťažil 30,51 mil. barelov denne, čiže dohodnutú kvótu, ktorá je na úrovni 30 mil. barelov denne, prekračoval o 1,5 mil. barelov denne. Saudská Arábia v júli produkciu ropy znížila o 200 tis. barelov denne na 10,36 mil. barelov denne.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 11. augusta 2015 17:36

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...