Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
11. augusta 2015 17:36 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Konkurenti OPEC-u ťažbu ropy neznižujú

Ťažba ropy v USA z nekonvenčných zdrojov na pevnine by mala v druhej polovici roka 2015 mierne klesnúť, ale očakáva sa, že produkcia USA z mora stúpne, uviedol kartel v najnovšej prognóze.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) predpokladá, že dodávky ropy z krajín, ktoré nie sú jej členmi, sa v tomto roku zvýšia. Kartel to uviedol vo svojej prognóze, ktorú zverejnil v utorok. V úvode tohto roka OPEC očakával, že krajiny, ktoré nie sú členmi kartelu, v priebehu roka 2015 znížia dodávky ropy vzhľadom na nižšie ceny čierneho zlata. V najnovšej predikcii však odhad rastu dodávok ropy z týchto krajín zvýšil o približne 90 tis. barelov denne. „Ťažba USA z nekonvenčných zdrojov na pevnine by mala v druhej polovici roka 2015 mierne klesnúť, ale očakáva sa, že produkcia USA z mora stúpne,“ uviedol kartel v pravidelnej mesačnej správe.

OPEC zároveň uviedol, že v tomto roku nepredpokladá dodatočný dopyt po jeho rope napriek rýchlejšiemu globálnemu rastu spotreby. Dôvodom je to, že USA a iné krajiny, ktoré nie sú členmi kartelu, ťažia viac, ako sa prognózovalo. Správa OPEC-u však ukázala, že aj členovia kartelu naďalej zvyšujú dodávky ropy na trh. V júli kartel ťažil 30,51 mil. barelov denne, čiže dohodnutú kvótu, ktorá je na úrovni 30 mil. barelov denne, prekračoval o 1,5 mil. barelov denne. Saudská Arábia v júli produkciu ropy znížila o 200 tis. barelov denne na 10,36 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame