Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MET Randuška
Generálny riaditeľ MET Slovakia Dušan Randuška MET Slovakia
12. septembra 2016 9:00 PlynAktuality od vEnergetike.skMET Slovakia

Je konkurencia na slovenskom plynárenskom trhu reálna?

MET Slovakia hodnotí trh ako ambiciózny a vysoko konkurenčný. Včerajšie výhody sú dnešný štandard.

Na plynofikovanom, ale malom Slovensku je cca 25 aktívnych obchodníkov s plynom a elektrickou energiou pričom v minulom roku to bol najväčší počet v energetickej histórií. Za necelých sedem rokov, odkedy sa otvoril trh, je to takmer impresívny progres. Faktom však je, že dominantným hráčom zostáva štátny plynárenský podnik a v ďalšej šestke medzi sebou úporne súťažia dodávatelia s podielom medzi dvadsať a tri percentá. Nie všetci „členovia šestky“ však dodávajú plyn aj domácnostiam.

Vzhľadom na veľkosť trhu a extrémne konkurenčné nasadenie, dochádza k cenotvorbe, ktorá nereflektuje náklady. Dodávatelia plynu na Slovensku totiž v súčasnosti pri cenotvorbe zemného plynu už takmer výlučne vychádzajú z referenčných cien na spotovom trhu. Obchoduje sa na nich okrem iného s prebytkami ruského zemného plynu z dlhodobých kontraktov, pričom ceny sa tvoria na báze ponuky a dopytu. Ceny sa už skoro úplne odpojili od cien ropy. Zároveň podnikáme na trhu, kde sú neregulované vstupy a v niektorých segmentoch spotreby regulované výstupy. Kreativita a konečná cena je tu chápaná ako schopnosť vybalansovať tento stav.

Do budúcnosti sa dá očakávať, že finančne slabšie subjekty „vypadnú z hry“ a príde ku konsolidácii trhu. Na druhej strane – veľkí obchodníci s plynom ponúkajú ceny, ktoré nepokrývajú ich celkové náklady, a nastavujú tak nereálne očakávania na strane zákazníkov.

Agenda pridanej hodnoty, služieb, poradenstva a „riešení šitých na mieru“ je už súčasťou každej ponuky. Som však úprimne presvedčený, že kvalitná ponuka musí byť jednoduchá, zrozumiteľná a cenovo primeraná. Mierou korektnosti je úžitok pre zákazníka, spravodlivá cena pre obchodníka a bezpečná dodávka.

V roku 2007, keď bola založená spoločnosť MET Group, pokračovala svetová finančná a hospodárska kríza. Napriek tomuto nepriaznivému obdobiu a zmenšujúcemu sa trhu s plynom v Európskej únii pôsobivo rastieme. Budujeme svoj podiel na energetickom trhu s využitím schopnosti rýchlo a flexibilne reagovať.

Postupne vzniklo desať dcérskych spoločností, v roku 2010 medzi nimi MET Slovakia. Vstúpili sme tu na liberalizovaný trh, kde od začiatku krízy spotreba plynu medziročne klesala, až padla takmer o jednu pätinu, čo medzi rokmi 2008 a 2016 znamenalo pokles spotreby o cca jednu miliardu metrov kubických. Tento stav mal jednu výhodu – dalo sa začať nanovo a bez záťaže.

Ako člen MET Group sa môžeme spoľahnúť na skúsenosti a odborné znalosti v skupine a zároveň na porozumenie domáceho prostredia. V súčasnosti máme silné pozície na európskom trhu s plynom, pričom v Maďarsku, Rumunsku, Chorvátsku a na Slovensku, patríme na popredné miesta v segmente dodávok pre veľké, stredné a malé podniky a inštitúcie. Veríme v silu inovácií.

Dušan Randuška, generálny riaditeľ MET Slovakia

MET International a.s.,dcérska spoločnosť MET Group patrí do prvej trojky obchodníkov na najväčšej stredouerópskej plynárenskej burze v Rakúsku (gas hub). V roku 2016 bola realizovaná prvá dodávka skvapalneného zemného plynu (LNG) ) na európsky trh a ďalšia dcérska spoločnosť MET Group vznikla na Ukrajine. MET International je spoločnosť aktívna na 25 plynárenských trhoch v Európe a obchoduje na 21 plynárenských burzách. Portfólio dodávok zemného plynu reprezentuje viac ako 5 miliárd metrov kubických ročne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame