Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maroš Šefčovič
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič SITA
17. februára 2015 13:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Koncept energetickej únie by mali schváliť budúci týždeň

Balík opatrení bude obsahovať návrhy na zvýšenie energetickej efektívnosti v únii, na boj proti klimatickým zmenám, na zvýšenie energetickej bezpečnosti, návrhy ako vybudovať jednotný trh s energiami v únii, či ako posilniť vedu a výskum v energetickej oblasti.

Skvalitňovanie energetickej efektívnosti budov bude do budúcna jedným z kľúčových nástrojov ako znižovať energetickú náročnosť Európskej únie. Povedal to po predstavení konceptu Európskej energetickej únie podpredseda Európskej komisie zodpovedný za vznik Európskej energetickej únie, realizáciu a koordináciu súvisiacich politík Maroš Šefčovič. „Energetická efektívnosť je najlacnejší spôsob ako si znížiť účty za elektrinu či za plyn,“ povedal Šefčovič.

Koncept energetickej únie by mali schváliť na pôde Európskej únie budúci týždeň v stredu. „Pôjde o balík návrhov, ktorým sa začne rozsiahla transformácia energetickej politiky v rámci Európskej únie,“ dodal Šefčovič. Balík bude podľa neho obsahovať návrhy na zvýšenie energetickej efektívnosti v únii, na boj proti klimatickým zmenám, na zvýšenie energetickej bezpečnosti, návrhy ako vybudovať jednotný trh s energiami v únii, či ako posilniť vedu a výskum v energetickej oblasti. „Všetko bude podporené konkrétnym akčným plánom na obdobie piatich rokov,“ doplnil Šefčovič.

Podľa eurokomisára dôležité bude v krátkej budúcnosti znovunastavenie trhu s elektrinou. „Na tomto trhu totiž došlo k mnohým anomáliám, ktoré jednak zvyšujú ceny elektriny, neumožňujú voľné obchodovanie na trhu s elektrinou a jednak nedávajú zákazníkom tú možnosť výberu, akú by v Európskej únii už mali mať,“ konštatoval Šefčovič.

Podpredseda Európskej komisie predstavil koncept Európskej energetickej únie členom európskej siete národných energetických agentúr EnR, ktorým je aj Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). „Podpredseda EK sa na stretnutí zaujímal o názory prítomných zástupcov energetických agentúr na plány energetickej únie v oblasti znižovanie emisií skleníkových plynov prostredníctvom zlepšovania energetickej efektívnosti a udržateľného využívania obnoviteľných zdrojov energie. Zdôraznil, že pripravovaný koncept energetickej únie zahŕňa aj ambicióznu stratégiu podpory výskumu a inovácií v oblasti energetiky,“ uzavrel riaditeľ odboru komunikácie SIEA Eduard Jambor.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame