Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
11. apríla 2014 14:05 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Komisia vyzýva Rusko aj Ukrajinu na plnenie svojich záväzkov

Rusko by podľa Európskej komisie malo plniť záväzky pri dodávkach a Ukrajina pri tranzite plynu.

Európska komisia (EK) v piatok vyzvala Rusko, aby si plnilo svoje záväzky týkajúce sa dodávok plynu a zároveň vyzvala Ukrajinu, aby si plnila záväzky súvisiace s tranzitom plynu. EK tak reagovala na možné hrozby prerušenia dodávok plynu. „Očakávame, že Rusko bude rešpektovať svoje záväzky v oblasti dodávok a taktiež, že Ukrajina bude rešpektovať svoje záväzky pri tranzite,“ uviedla hovorkyňa EK Sabine Bergerová. Zároveň dodala, že dodávky plynu z Ruska do EÚ sú stabilné. Ruský prezident vo štvrtok varoval európskych lídrov, že Rusko zníži dodávky zemného plynu na Ukrajinu, ak za ne Ukrajina nezaplatí. To by mohlo obmedziť dodávky plynu smerujúce do ďalších častí Európy.

Ukrajinu zasiahli politické nepokoje a napätie vo vzťahoch so susedným Ruskom, ktoré v marci anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Ukrajina má napríklad problémy s cenami dodávok plynu. Ruská energetická spoločnosť Gazprom minulý týždeň informovala o zvýšení ceny plynu pre Ukrajinu, a to na 485 USD za tisíc kubických metrov. Zvýšenie nasledovalo len dva dni po tom, ako Gazprom oznámil, že od 1. apríla sa cena pre Ukrajinu zvyšuje o 44 percent na 385,5 USD za tisíc kubických metrov pre nezaplatené účty za plyn. Pôvodná cena bola pritom 268,50 USD, čo je o 80 percent menej ako najnovšia ruská ponuka. Dočasný ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk postup Ruska označil za „ekonomickú agresiu“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame