Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn zásobník
Ilustračné foto. SITA
22. januára 2014 15:47 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Komisia vydala odporúčania pre ťažbu plynu z bridlíc

Odporúčania majú zabezpečiť jasné pravidlá ochrany životného prostredia pri ťažbe bridlicového plynu.

Európska komisia (EK) v stredu vydala odporúčania, ktoré majú zabezpečiť jasné pravidlá ochrany životného prostredia pri ťažbe bridlicového plynu. Stále viac európskych krajín uvažuje o možnosti ťažby plynu z bridlíc a EK chce, aby platili „minimálne zásady…ktoré by reagovali na ekologické a zdravotné obavy a poskytli by prevádzkovateľom a investorom potrebnú predvídateľnosť,“ povedal eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočnik.

EK nalieha na členské štáty 28-členného bloku, aby odporúčania, aj keď nezáväzné, implementovali počas nasledujúcich šiestich mesiacov. Odporúčania zahŕňajú starostlivé prehodnotenie dopadov na životné prostredie a rizík súvisiacich s ťažbou, informovanie verejnosti o použitých chemikáliách a monitorovanie kvality vody, pôdy a ovzdušia. EK tiež bude vyžadovať každoročnú správu, aké opatrenia v oblasti ťažby plynu z bridlíc sa v jednotlivých krajinách zaviedli.

V rámci kontroverznej techniky ťažby tzv. hydraulickým štiepením sa do hlbokých vrtov pod veľkým tlakom napumpuje voda a chemikálie, čím sa bridlicový útvar rozbije a uvoľní plyn a ropu, ktorú obsahuje. Objavujú sa však obavy, že tento proces môže znečistiť zásoby pitnej vody a pôdy. Ťažba plynu štiepením bridlíc sa stáva stále populárnejšou v USA, kde ju označujú za „energetickú revolúciu“, z ktorej profituje americká ekonomika, keďže spoločnosti získavajú výhodu v podobe lacnejších cien energií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame