Komisia už skúma, či je projekt Nord Stream2 v poriadku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EÚ EK
Ilustračné foto. ec.europa.eu

V súvislosti s námietkami časti členov EÚ proti plánovanej druhej trase plynovodu Nord Stream eurokomisár pre energetiku Maroš Šefčovič vymenoval expertov v rámci Európskej komisie, aby analyzovali právne a technické aspekty projektu.

Eurokomisár pre energetiku Maroš Šefčovič pracuje na odpovedi na list zo strany skupiny členských krajín EÚ odmietajúcich plán Nemecka na zvýšenie dovozu ruského plynu do krajiny prostredníctvom plynovodu Nord Stream. „Pripravujeme odpoveď,“ uviedol Šefčovič v utorok. Konštatoval, že je v kontakte s nemeckým regulátorom a zároveň vymenoval expertov v rámci Európskej komisie, aby analyzovali právne a technické aspekty projektu Nord Stream 2, čiže plánovanej druhej trasy podmorského plynovodu z Ruska do Nemecka.

Protestný list

Po ruskej anexii Krymu EÚ vyzvala svojich členov na prijatie opatrení s cieľom zaručiť energetickú bezpečnosť znížením závislosti od dovozu energií z Ruska. Z tohto dôvodu myšlienka zdvojnásobenia dopravy ruského plynu do Nemecka vyvolala protest zo strany niektorých vlád. Skupina pobaltských a stredoeurópskych krajín v novembri odoslala Šefčovičovi list, v ktorom vyjadrila svoje znepokojenie. „Pokiaľ ide o Európsku komisiu, vždy budeme hľadať riešenia, ktoré umožňujú energetickú bezpečnosť všetkých členských krajín,“ uviedol Šefčovič.

Vytvorili konzorcium

Ruská firma Gazprom dodáva plyn do Nemecka cez Baltské more prostredníctvom plynovodu Nord Stream. V septembri Gazprom vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream 2, ktorý by umožnil Rusku do roku 2019 úplne obísť Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Trasa Nord Stream 2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 miliárd kubických metrov ročne. Námietky voči projektu Nord Stream 2 majú Slovensko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaGazpromMH Ministerstvo hospodárstva SR