Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
3. júla 2014 15:27 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Komisia sa ide dohodnúť s Berlínom na podpore OZE

Riešenie, ako zosúladiť nemeckú legislatívu o výnimkách z platenia príspevkov na podporu obnoviteľných zdrojov energií s právom Európskej únie, by sa mohlo nájsť ešte tento mesiac, uviedol európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia.

Európska komisia (EK) očakáva, že s vládou v Berlíne sa ešte tento mesiac dohodne na riešení, ktoré zabezpečí súlad nemeckého zákona o podpore obnoviteľných zdrojov s právom Európskej únie. Vyhlásil to vo štvrtok európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. Zástancovia nemeckej legislatívy, ktorá pri ekologických daniach zvýhodňuje veľkých odberateľov energií, tento týždeň privítali rozhodnutie Súdneho dvora EÚ (ECJ), podľa ktorého Švédsko môže uplatňovať výnimky z príspevkov na obnoviteľné zdroje.

Verdikt však neznamená, že členské štáty môžu diskriminovať producentov dovážanej elektriny, upozornil eurokomisár. Možnosť, že komisia vyzve nemecké firmy na spätné uhradenie príspevkov, Almunia podľa svojich slov nikdy nevylúčil.

Výnimku z platenia ekologickej prirážky má v Nemecku približne 2 tis. firiem. Komisia začala skúmať nemecké pravidlá vlani v na základe sťažností členských štátov, podľa ktorých postup Berlína predstavuje neoprávnené štátnu pomoc domácim firmám. Nemecká vláda výnimky obhajuje a tvrdí, že bez nich by energeticky náročné odvetvia stratili konkurencieschopnosť na globálnych trhoch. Riešenie ako zosúladiť nemeckú legislatívu s právom EÚ, by sa mohlo nájsť ešte pred letnou prestávkou komisie, ktorá sa začína 1. augusta, uviedol Almunia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame