Komisia prepracovala nariadenie o trhu s elektrinou. Naše ministerstvo má stále výhrady.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektrina vedenie
Foto: ilustračné, pixabay.com

Nové nariadenie Európskej komisie o vnútornom trhu s elektrinou môže mať podľa slovenského ministerstva hospodárstva negatívny dopad na právo členského štátu EÚ na voľbu svojho energetického mixu.

Európska komisia (EK) prišla s novým znením návrhu nariadenia o vnútornom trhu s elektrinu, vďaka ktorému by sa mala formovať vznikajúca Energetická únia. Prepracované znenie napríklad reviduje podmienky prístupu do sústavy pre cezhraničné výmeny elektriny. Upravuje hlavné zásady fungovania veľkoobchodných trhov s elektrinou Európskej únie, stanovuje voľnú cenotvorbu na veľkoobchodných trhoch a odstraňuje cenové obmedzenia. Slovenské ministerstvo hospodárstva malo k prvej verzii nariadenia pripomienky. Výhrady má aj voči novému zneniu.

Nový návrh vítame

Slovensko podľa rezortu hospodárstva víta návrhy Európskej komisie na zlepšenie fungovania trhu EÚ s elektrinou vytvorením rovnakých podmienok, práv a povinností pre všetky typy zdrojov a účastníkov trhu, vrátane obnoviteľných zdrojov energií, posilnením krátkodobých trhov a voľnej cenotvorby na veľkoobchodných trhoch a stanovením všeobecných princípov pre zbližovanie distribučných a prenosových taríf a poplatkov za využitie sústav. V tomto štádiu sa však ministerstvu napríklad nepozdáva zriadenie a právomoci regionálnych prevádzkových centier, ktoré majú posilniť regionálnu spoluprácu prevádzkovateľov prenosových sústav.

Chceme svoj energetický mix

Nové nariadenie o vnútornom trhu s elektrinou môže mať podľa slovenského ministerstva negatívny dopad na právo členského štátu EÚ na voľbu svojho energetického mixu a zodpovednosť členského štátu za bezpečnosť dodávky elektriny na svojom území. „Z pohľadu nás je predmetom obáv takmer výlučná orientácia na zabezpečenie lepších trhových podmienok pre ďalšie zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov energií (OZE) na výrobe elektriny. Ďalej je predmetom obáv návrh na prenos niektorých práv a povinností členských štátov alebo národných prevádzkovateľov prenosových sústav na európsku či regionálnu úroveň,“ dodal rezort hospodárstva.

Podľa ministerstva nie je v prepracovanom návrhu nariadenia úplne dodržaný technologicky neutrálny prístup a rovnaké podmienky pre všetkých účastníkov trhu. „Máme určité výhrady k rozsahu výnimiek pre vybrané technológie výroby, najmä malé OZE,“ doplnilo ministerstvo. Slovensko nemá podľa neho zásadné výhrady k zavedeniu spoločnej európskej metodiky hodnotenia primeranosti výrobných kapacít. Musí však viesť k optimalizácii investícií a využitia zdrojov a zabrániť vytvoreniu ďalších nadkapacít.

Bezpečnosť v rukách štátu

Ministerstvo je presvedčené, že rozhodovanie o požadovanej miere bezpečnosti dodávky elektriny, vrátane využitia kapacitných mechanizmov, by malo zostať v pôsobnosti členských štátov EÚ. „Vo všeobecnosti zdieľame názor, že je potrebné posilnenie regionálnej spolupráce v elektroenergetike, avšak s podmienkou, že nebude ohrozená prevádzková bezpečnosť národných elektrizačných sústav a nedôjde k neuváženému prenosu zodpovednosti členských štátov za bezpečnosť dodávky na regionálne, respektíve európske štruktúry,“ konštatoval slovenský rezort hospodárstva.

Máme návrhy

Slovensko bude navrhovať a požadovať úpravy európskeho nariadenia s cieľom, aby sa zamedzila neprimeraná „regionalizácia“ a zabránil presun kompetencií v oblasti určovania potreby a obstarávania regulačných kapacít. Slovensko chce svojimi požiadavkami taktiež dosiahnuť vyváženosť ustanovení upravujúcich prístup do sústavy a riadenie preťaženia vrátane prideľovania cezhraničnej prenosovej kapacity a využitia príjmov z preťaženia s cieľom presadzovať aspekt bezpečnej a spoľahlivej prevádzky prenosovej sústavy SR.

Základ pre Energetickú úniu

Európska komisia chce nariadením o vnútornom trhu s elektrinou okrem iného posilniť postavenie zákazníkov a plné angažovanie spotrebiteľov na trhu. Taktiež chce zlepšiť integráciu trhov aj na regionálnej úrovni, intenzívnejší cezhraničný obchod a rozvoj krátkodobých i dlhodobých trhov s účinnou cenotvorbou. Nariadenie by malo vytvoriť princípy pre distribučné a prenosové tarify a harmonizovať úpravu využitia kapacitných mechanizmov. Spomínané nariadenie bude jedným z pilierov novovznikajúcej Energetickej únie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Energetická úniaEU Európska úniaMH Ministerstvo hospodárstva SR