Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EÚ EK
Ilustračné foto. SITA/AP
29. júna 2014 10:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Komisia odmieta vyhrážky Gazpromu

Európska komisia reagovala na hrozbu, ktorú vyslovil šéf plynárenskej spoločnosti Alexej Miller. Gazprom môže podľa neho obmedziť dodávky tým európskym zákazníkom, ktorí budú plyn spätne predávať Ukrajine.

Európska komisia (EK) kritizovala hrozby zo strany ruského plynárenského podniku Gazprom voči spoločnostiam a krajinám, ktoré budú dodávať alebo dovážať plyn na Ukrajinu. EK považuje takéto „hrozby obmedzením dodávok plynu“ za neprijateľné. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že Gazprom zostane dôveryhodným partnerom a dodrží záväzky voči svojim európskym partnerom. EK pripomína, že európske spoločnosti nakupujúce plyn od Gazpromu môžu s touto surovinou slobodne nakladať, z čoho vyplýva, že ho môžu predávať či dodávať i ďalším

Komisia reagovala na hrozbu, ktorú vyslovil šéf plynárenskej spoločnosti Alexej Miller. Gazprom môže podľa neho obmedziť dodávky tým európskym zákazníkom, ktorí budú plyn spätne predávať Ukrajine. Takéto praktiky totiž považuje Gazprom za „sčasti podvodné“. Miller konkrétne nespomenul krajiny, ktorých by sa mohlo prípadné obmedzenie dodávok plynu týkať.

Rusko a Ukrajina v súčasnosti vedú spor o miliardové dlhy Ukrajiny za plyn. Rusko tvrdí, že nebude súhlasiť s revíziou ceny plynu pre Ukrajinu, kým mu Kyjev neuhradí 1,95 miliardy dolárov, čím by sa dlh znížil. Vyvoláva to možnosť prerušenia dodávok plynu do Európy. EK opakovane vyzvala zúčastnené strany, aby pokračovali v rokovaniach o riešení sporu a dúfa, že dosiahnu kompromis už toto leto. EK sa obáva, že s nástupom zimy môže opätovne dôjsť k problémom so zásobovaním plynom v EÚ, keďže Ukrajina spotrebuje plyn uskladnený v podzemných zásobníkoch.

Kyjev hľadá spôsoby dovozu plynu zo Západu, ak by Moskva zastavila dodávky. To zahŕňa možnosť reverzných tokov, keď by krajiny EÚ, ako napríklad Slovensko, prepravovali plyn naspäť cez plynovody zvyčajne používané na dodávky z Ruska cez Ukrajinu na Západ. Ukrajinská a slovenská strana sa koncom apríla tohto roka dohodli na spätných dodávkach prostredníctvom plynovodu, ktorý spája Vojany a Užhorod. Ročne by mohlo vďaka spomínanému plynovodu prúdiť na Ukrajinu do 10 miliárd metrov kubických plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame