Komisia odkladá rokovania s Ruskom o plyne pre Ukrajinu

17. júla 2014 14:24
Autor: SITA

Rozhovory o vyriešení cenového sporu, ktorý viedol k zastaveniu dodávok ruského plynu Ukrajine, sa presúvajú na budúci týždeň na žiadosť Európskej komisie, tvrdí ruské ministerstvo energetiky

Ilustračné foto.
Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. SITA/AP

Ďalšie kolo rokovaní medzi Európskou komisiou (EK) a Ruskom o dodávkach plynu Ukrajine sa presúva na budúci týždeň. Informovalo o tom vo štvrtok ruské ministerstvo energetiky. Rozhovory o vyriešení cenového sporu medzi Kyjevom a Moskvou sa odkladajú na žiadosť EK, uviedlo ďalej ministerstvo.

Spoločnosť Gazprom, ktorá je najväčším ruským producentom plynu, tvrdí, že Ukrajina jej za odobratý plyn dlhuje 5,3 mld. USD. Ruský minister energetiky Alexander Novak mal pôvodne s eurokomisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom rokovať koncom tohto týždňa. Podľa vyjadrení komisie malo stretnutie vydláždiť cestu pre ďalšie kolo trojstranných rozhovorov medzi Európskou úniou, Ruskom a Ukrajinou. Cenový spor spôsobil, že Gazprom minulý mesiac zastavil Ukrajine dodávky plynu.

Ukrajina je od Ruska závislá pri pokrývaní viac ako polovice svojej spotreby plynu. Cez krajinu sa zároveň prepravuje viac ako polovica ruských dodávok plynu do Európskej únie, ktorá nákupom od Gazpromu pokrýva približne 30 % svojich potrieb. Predchádzajúce spory medzi Moskvou a Kyjevom viedli k narušeniu dodávok európskym zákazníkom.Čo si o tom myslíte?