Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Komisia má pripravenú predbežnú dohodu o plyne

Komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger
Komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger. SITA

Dohoda na cene, za ktorú by mohla Ukrajina z Ruska do apríla budúceho roka odobrať „niekoľko miliárd“ kubických metrov plynu, predstavuje „najpragmatickejšie riešenie,“ tvrdí európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger.

Európska komisia (EK) navrhne Rusku a Ukrajine, aby sa predbežne dohodli na vyriešení plynovej krízy. Vyhlásil to v utorok európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. Dohoda na cene, za ktorú by mohla Ukrajina z Ruska do apríla budúceho roka čerpať „niekolko miliárd“ kubických metrov plynu, predstavuje „najpragmatickejšie riešenie,“ povedal komisár. Ďalšie kolo rusko-ukrajinských rokovaní o vyriešení plynovej krízy sa za účasti predstaviteľov komisie sa uskutoční 26. septembra v Berlíne.

Rusko v júni stoplo Ukrajine dodávky plynu, keď sa obe strany nedohodli na vyriešení cenového sporu. Vlani Moskva znížila Kyjevu cenu za plyn na 268,50 USD za tisíc metrov kubických po tom, čo vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč oznámil, že pred podpisom dohody o približovaní sa k Európskej únii uprednostní užšiu spoluprácu s Moskvou. Masové pouličné protesty však viedli vo februári k zvrhnutiu Janukovyča a Moskva následne Kyjevu zvýšila cenu na 486 USD za tisíc kubických metrov. To vláda v Kyjeve odmietla a žiada návrat k pôvodnej cene.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 23. septembra 2014 15:50

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...