Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. iaodesign/FreeDigitalPhotos.net
1. marca 2015 9:38 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Komisia kritizuje sieťové poplatky v SR. ÚRSO sa bráni.

Európskej komisii sa nepáčia na Slovensku vysoké sieťové poplatky stanovené ÚRSO, ktoré podľa Eurostatu patria medzi najvyššie v Európskej únii.

Európska komisia kritizuje Slovensko v oblasti energetiky. Ako vyplýva z národnej správy o Slovensku, ktorú komisia zverejnila koncom týždňa, vysoké poplatky za prevádzku energetických sietí stanovené Úradom pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) stále brzdia konkurencieschopnosť slovenských firiem. „Podľa údajov Eurostatu, sieťové poplatky stanovené regulátorom sieťových odvetví tak pre priemysel, ako aj pre domácnosti, patria medzi najvyššie v Európskej únii. Slovensko je jedným z troch členských štátov, kde sieťové poplatky pre priemyselných odberateľov sú vyššie ako náklady na dodávku energií,“ konštatuje sa v správe, podľa ktorej boli sieťové poplatky pre priemyselných odberateľov na Slovensku druhé najvyššie v únii.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zváži ďalšie kroky

ÚRSO bol po zverejnení národnej správy pohoršený. Podľa hovorcu slovenského regulačného úradu Miroslava Luptáka Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku postupovalo „ignorantsky a neprofesionálne“. „Absolútne, bez jedinej opravy nerešpektovalo a v správe nezohľadnilo objektívne podklady a argumenty nielen od úradu, ale aj priamo od regulovaných subjektov, ktoré mu úrad niekoľkokrát písomne a na osobných stretnutiach odovzdal. Úrad sa márne snaží pochopiť, čo zastúpenie EK svojím postupom sledovalo,“ zdôraznil Lupták.

Slovenský regulátor bude v nasledujúcom týždni informovať o svojom ďalšom postupe voči zverejnenej národnej správe. „Budeme teraz dôkladne analyzovať publikovanú správu a podiel Zastúpenia EK na Slovensku na jej neobjektívnej a tendenčnej deformácii. Následne zvážime ďalšie kroky voči Zastúpeniu EK na Slovensku,“ konštatoval Lupták.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame